Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın Suyu Uzaydan mı?

Fransız bilimciler, dünyadaki suyun, oluşum sürecinde çarpan büyük gökcisimleriyle taşındığı yönünde yeni bir teori ortaya attı. Nature dergisinde yer alan yazıda, dünyanın oluştuğu zamanlardaki ısısının su ve diğer elemetlerin soğuyarak yüzeyde yoğunlaşmasına izin verecek denli düşük olmadığı, bunun uzaydan gelen buzul kaplı göktaşları yoluyla

ntvmsnbc
Dünyanın Suyu Uzaydan mı?

Fransız bilimciler, dünyadaki suyun, oluşum sürecinde çarpan büyük gökcisimleriyle taşındığı yönünde yeni bir teori ortaya attı.

Nature dergisinde yer alan yazıda, dünyanın oluştuğu zamanlardaki ısısının su ve diğer elemetlerin soğuyarak yüzeyde yoğunlaşmasına izin verecek denli düşük olmadığı, bunun uzaydan gelen buzul kaplı göktaşları yoluyla tetiklenmiş olabileceği ifade edildi. Araştırmada bu yoğunlaşmanın dünya oluştuktan yaklaşık 100 milyon yıl sonra başlamış olabileceği belirtildi.

Lyon’daki Laboratoire des Sciences de la Terre görevlisi Francis Albarede’nin verdiği bilgiye göre, dünya oluştuktan sonraki zaman diliminde Jüpiter ve Satürn başta olmak üzere bütün gezegenler güneş sistemi içinde bolca bulunan gök cisimlerini merkezkaç kuvvetiyle savuruyordu. Dünyaya sıkça isabet eden bu göktaşlarının taşıdığı buz, zamanla dünyanın kabuğunun yumuşamasına ve bir kısım suyun yeraltına çekilmesine yol açtı. Albarede’ye göre dünyadaki ilk tektonik hareketler de bu aşamadan sonra başladı.

Yerkabuğunun altındaki katmanlarda, en kuru noktalarda bile yüzbinde bir oranında suya rastlanması bu teoriyi destekliyor. Ancak dünyadaki okyanusların ve atmosferin gezegende varolan elementlerden yaklaşık 4.5 milyar yıl önce oluştuğu yönünde genel kabul gören teoriyi çürütmesi için henüz zaman var.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-suyu-uzaydan-mi_74290.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!