Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: İtalya'da Limanda Patlama

Dünyanın Yürünebilir Şehirleri Açıklandı

Ulaştırma ve Kalkınma Politikası Enstitüsü, yayımladığı raporda dünyanın “yürünebilir şehirleri”ni açıkladı. Listede Honkg Kong, Moskova, Paris, Londra ve Bogota ilk beşte yer alıyor.

yapi.com.tr
Dünyanın Yürünebilir Şehirleri Açıklandı

ABD merkezli Ulaştırma ve Kalkınma Politikası Enstitüsü (ITDP) dünyanın en çok yürünen şehirlerini açıkladığı bir rapor yayımladı. Enstitü hazırladığı raporda, araç trafiğine kapalı yolları, yurttaşların okullara ve sağlık hizmetlerine rahat ulaşımını ve son olarak kısa yürüyüş mesafeleri üzerinden bir değerlendirme yaptı. Honkg Kong (Çin), Moskova (Rusya), Paris (Fransa), Londra (İngiltere) ve Bogota (Kolombiya) yaklaşık 1000 şehri geride bırakarak listenin ilk beş sırasına yerleşti.

BirGün’de yer alan habere göre; ITDP araştırmacıları yayımladıkları raporda, şehirleri yürünebilir hale getirmenin insan sağlığını olumlu yönde değiştirdiğini, egzoz gazı salımını azaltarak küresel ısınmanın önüne geçileceğini ve güçlü bir ekonomik model inşa etmek için büyük önem taşıdığının altını çizdi. Raporda özellikle ABD şehirlerinde kentsel yığılmaların yaşandığı ve yürünebilirliğin çok düşük olduğu vurgulandı.

İlk ölçümde, nüfusu 5 milyondan fazla olan şehirler, park sayıları, caddelerde bulunan yaya yolları ve araç trafiğine kapalı meydanların durumu kategorileri üzerinden değerlendirildi. İkinci ölçümde ise 1 kilometre içerisinde, yurttaşların sağlık ve eğitim kuruluşlarına olan yürüme mesafeleri göz önüne alındı. Fransa’nın başkenti Paris’te insanların yüzde 85’i yürüyerek sağlık ve eğitim kurumlarına ulaşabiliyor.

Sağlık ve eğitim kurumlarına yürüyerek ulaşılabilen ilk beş büyük şehir; Paris (Fransa), Lima (Peru), Londra (İngiltere), Santiago (Şili) ve Bogotá (Kolombiya) oldu.

Yürünebilir kentlerde obezite oranı düşük
Raporda üçüncü kategori ise binaların büyüklüğüydü. Daha küçük yapıların bulunduğu kentlerde yurttaşların daha rahat hareket ettiklerini açıklayan araştırmacılar, listenin başına Sudan’ın Hartum kertini listenin başına koydu.

Küçük binaların bulunduğu ilk beş büyük şehir; Hartum (Sudan), Bogotá (Kolombiya), Lima (Peru), Karaçi (Pakistan) ve Tokyo (Japonya) oldu.

Rapora ayrıca yürümenin kolay ve daha güvenli olduğu yerlerde obezite oranlarının daha düşük olduğunu, çocukların oyun süresinin daha fazla olduğunu ve yerel işletmelerin finansal anlamada daha iyi performans gösterdiği de eklendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-yurunebilir-sehirleri-aciklandi_182291.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!