Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dur Çanakkaleli!

‘Benim Kentim’ adlı kamusal sanat projesi kapsamında İngiliz sanatçı Mark Wallinger, Çanakkale’ye özel bir enstelasyon hazırlıyor. Turner ödüllü sanatçı, ‘Sinema Amnezi’ adını verdiği çalışmasında, herkesin Truva ve Çanakkale Savaşları’yla andığı bu kentin sakinlerine, üzerinde bulundukları boğazı hatırlatacak.

Radikal Gazetesi
Dur Çanakkaleli!

‘Benim Kentim’ (My City) adlı kamusal sanat projesi kapsamında İngiliz sanatçı Mark Wallinger, Çanakkale’ye özel bir enstelasyon hazırlıyor. Turner ödüllü sanatçı, ‘Sinema Amnezi’ adını verdiği çalışmasında, herkesin Truva ve Çanakkale Savaşları’yla andığı bu kentin sakinlerine, üzerinde bulundukları boğazı hatırlatacak.

Önceki gün Çanakkale’de bir toplantıyla işini anlatan sanatçı, kentin tarihi ve mitolojik kimliğine, imparatorlukların çatışma sahası oluşuna, kaybedilen nesillere ve tüm bunların arasında umarsızca akıp giden yaşama işaret eden bir konuşma yaptı. Wallinger, Çanakkale sahilinde, sürekli olarak boğazın 24 saat öncesini gösterecek bir küçük sinema salonu kuracak. İzleyiciler salonun dışında karşılaştıkları görüntünün 24 saat öncesini içeride izleyecek. Wallinger bu işiyle izleyiciyi ‘dün ve bugünü aynı anda seyredemeyeceklerini farketmeye’ davet ediyor.

Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi ve Anadolu Kültür işbirliğiyle British Council tarafından yürütülen, ‘Benim Kentim’ projesi, Çanakkale dahil Türkiye’de beş kentte gerçekleştiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dur-canakkaleli_80442.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!