Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Karadeniz Sahil Yolu Yeniden...

Durmak Yok, ‘Yol’a Devam

Yapımı sırasında meslek odalarının ve yurttaşların tepkisini toplayan Karadeniz Sahil Yolu, hizmete girdikten 2.5 yıl sonra proje ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Bir Gün Gazetesi
Durmak Yok, ‘Yol’a Devam

Yapımı sırasında meslek odalarının ve yurttaşların tepkisini toplayan Karadeniz Sahil Yolu, hizmete girdikten 2.5 yıl sonra proje ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Yolun Ardeşen şehir geçişiyle ilgili Ankara'daki Ardeşenliler Derneğinin açtığı davalar sonucu Danıştay 6. Dairesinin “Ardeşen şehir geçişinin iptaline” karar verdiğini bildiren Rize’nin Ardeşen İlçe Belediye Başkanı Mümtaz Sinan, şöyle devam etti:

“Bu karar, bir süre önce basına yansıyan Fındıklı şehir geçişinin iptali kapsamında verilen bir karardır. Kararın ardından Bayındırlık ve İskan Bakanlığı belediyemize, şehir geçişinin araç trafiğine açılmaması gerektiği yönünde yazı gönderdi. Bu karara göre yolu mühürlememiz söz konusuydu. Ancak böyle bir şey mağduriyete neden olacaktı. Bu nedenle yaptığımız çalışmalar sonucunda mühürlemeyi kaldırdık. Daha sonra da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler sonucunda Ardeşen şehir geçişinin yeniden düzenlenmesi için çalışma başlatılmasını sağladık.”

Yargı kararına rağmen

Karayolları Bölge Müdürlüğü, yolu yapan firma ve Ardeşen Belediyesinin ortaklaşa yeni imar planı hazırlayacağını, projenin daha sonra Bakanlığa gönderileceğini belirten Sinan, şunları kaydetti:

“Yapılacak çalışma, Ardeşen ilçe girişi ile ilçe çıkışında Taşbaşı Mahallesi’ne kadar olan bölümün yeniden yapılandırılmasını kapsıyor. Bakanlığın yapacağımız çalışmayı uygun bulması halinde onaylanmış ve yasal hale gelmiş olacak. Şehir geçişinde yeni giriş ve çıkışlar, kavşak çalışmaları, eklemeler, peyzaj çalışmaları yapmayı planlıyoruz. Bu konuda AKP İstanbul Milletvekili ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Nusret Bayraktar’ın başkanlığında Ankara'da bir toplantı da yaptık.”

Karadeniz Sahil Yolu projesine çevreciler ve bölgede yaşayan yurttaşların büyük bir kısmı doğanın yokedildiği gerekçesiyle muhalefet etmişti. En son 22 Temmuz 2008’de İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç, Karadeniz Sahil Otobanı projesini konu alan belgeselin gösterimini, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eleştirildiği gerekçesiyle yarıda kesti ve belgeselin yönetmenlerinden İnebolu’yu terk etmelerini istedi. Güleç, Erdoğan’ın sahil yolunun yapımı öncesindeki açılış konuşmasının ardından dağı delen greyderlerin gösterilmesini, Başbakan’a hakaret saymıştı.

Kimse projenin karşısında duramıyor

Samsun-Sarp sınır kapısı arasında 542 kilometrelik mesafede inşa edilen ve en büyük yatırımlardan biri olarak gösterilen otobanın, AKP iktidarı öncesinde, yalnızca yüzde 30'u bitirilebilmişti. AKP’nin yerel seçim yatırımı olarak gördüğü proje, son dönemde büyük bir hızla tamamlanarak kullanıma açıldı. 4,2 milyar dolara mal olan projede, sahil şeridi kaya ve asfaltla ‘dolduruldu’. 27 kilometre uzunluğunda 263 adet köprü, 60 kilometre uzunluğunda 32 adet tünel ile Samsun’dan Sarp'a kadar, 6 il, 63 ilçe, 17 bucak merkezinin denizle bağı kesildi. Birçok koy ve kumsal haritadan silindi. Sahilde yapılan dolguların deniz canlılarına zarar verdiğini söyleyen bilimadamları, yoğun trafik gürültüsünün ve araba farlarının da balıkları tedirgin ettiğini belirtiyorlar.

Projeye karşı çevre mücadelesi verenlerden en akılda kalan ise şuydu: ‘Beyaz Adam’ olarak bilinen Ordulu çevreci Enis Ayar’ın öncülüğünde, Ordulular , otobanı sahillerinden geçirtmemeyi başardılar. Avukat Cihan Eren ise projenin Rize’nin Fındıklı ilçesi kısmının iptali için verdiği hukuk mücadelesiyle tanındı. Memleketi Fındıklı’nın sit alanı olan sahilini kurtarmak için yıllarca çabalayan Eren, 18 Nisan 2005’te, aynı sahilde uğradığı silahlı saldırı sonucu, davasını kazandığını göremeden hayatını kaybetti. Eren davayı kazanmıştı ama, sonrasında, yürütmeyi durdurmaya ve mahkeme kararlarına uyulmadı ve Fındıklı sahili de imha edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/durmak-yok-yola-devam_76110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!