Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Düşmeden Kaynaklı İş Kazalarının Yüzde 98'i Önlenebilir

Kaya Yapı tarafından düzenlenen 3. İş, Güvenlik ve Yaşam Zirvesi (İGY), İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yüksekte çalışmayı gerektiren tüm sektörleri bir araya getiren zirvede, iş güvenliği için alınması gereken önlemler masaya yatırıldı. Zirveyle ilgili açıklama yapan Kaya Yapı Yönetim Kurulu

yapi.com.tr
1 Düşmeden Kaynaklı İş Kazalarının Yüzde 98'i Önlenebilir

Kaya Yapı tarafından düzenlenen 3. İş, Güvenlik ve Yaşam Zirvesi (İGY), İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yüksekte çalışmayı gerektiren tüm sektörleri bir araya getiren zirvede, iş güvenliği için alınması gereken önlemler masaya yatırıldı. Zirveyle ilgili açıklama yapan Kaya Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya, araştırmaların, iş kazalarının  yüzde 98’inin önlenebileceğini gösterdiğini söyledi.

Program akışını tiyatro sanatçısı Güven Kıraç’ın yönettiği İGY Zirvesi’nde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, Kaya Yapı Genel Müdürü Kemal Kaya ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Genel Sekreteri Necati Ersoy birer açılış konuşması yaptı.

Teknolojik halatlar, iş emniyet kemerleri, yüksekte çalışma ve düşmeyi önleyici sistemler, iş güvenliği ekipmanları, kişisel koruyucu donanımlar ve yük kaldırma ekipmanlarının tasarımı, üretimi ve pazarlaması ile iş güvenliği eğitimleri konularında faaliyet gösteren Kaya Yapı’nın Genel Müdürü Kemal Kaya açılış konuşmasında, İGY Zirvesini ilk olarak 3 yıl önce Ankara’da düzenlediklerini hatırlattı.

Tüm kesimler işbirliği yapmalı

Kaya,  ülkemizde 'iş sağlığı ve güvenliği' kavramının, her türlü üretim faaliyetinin ayrılmaz bir parçası olduğunun yeteri kadar anlaşılamadığını söyledi. Kaya, iş kazalarını minimize etmek için çalışanlara teorik ve uygulamalı eğitimlerin verilmesinin yanında, CE belgeli kişisel koruyucu donanımların kullanılmasının hayati olduğunu vurguladı. Kemal Kaya, standartlara uygun olmayan CE belgesiz kişisel koruyucu donanımların üretilmesi, satışı ve kullanımı konusunda daha etkin denetimlerin gerekli olduğuna dikkat çekti. “Bu konuda devletin kurumlarıyla özel sektörün ve ilgili tüm kesimlerin işbirliği yapması gerektiğini düşünüyoruz” diyen Kaya şöyle devam etti:

“İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün oluşturulması için, kanun yapıcı ve denetleyici misyonu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, meslek odaları, üniversiteler, işçi ve işveren sendikaları, KKD üreten, ihracat ve ithalat yapan firmalar ile İSG alanında eğitim veren firmaların ulusal platformda bir araya gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Toplumun tüm katmanlarında ortak bir İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kültürünün oluşması ve yerleşmesi için işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. Aslında iş kazalarının önlenmesi mümkün. AB Standartlarına uygun üretim, denetim ve eğitim sürecini kontrol ederek, İSG kültürünün yerleşmesini sağlayabilirsek maddi ve manevi kayıpları en aza indirmeyi başarabiliriz.”

İSG’nin sektör olarak tanımlanması gerekiyor

“Bizim gibi eğitim, KKD üretimi, ithalatı, ihracatı yapan, ticari kuruluşların faaliyet alanlarının yeniden tanımlanarak,  bir iş kolu olarak belirlenmesinin yararlı olacağı düşüncesindeyiz" diyen Kaya, İSG’nin bir an önce ticaret ve sanayi odalarında, ihracatçı birliklerinde ve diğer meslek kuruluşlarında “sektör” olarak tanımlanması gerektiğini söyledi. Kaya, bu tür bir örgütlenmenin, sektördeki üretim, ihracat, ithalat ve hizmet kalitesini artıracağını ifade etti. Kemal Kaya, önümüzdeki günlerde Kaya Grup olarak İSG personel belgelendirme alanında tüm dünyada geçerli akreditasyona sahip olacakları bilgisini de verdi.

Cezalar arttı, her işveren riskini belirleyip önlemini alacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer ise yaptığı açılış konuşmasında geçtiğimiz hafta meclisten geçen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan İstihdam Paketi ile ilgili bilgi verdi. Özer, istihdam paketi ile alt işverenle, asıl işverenin arasındaki tüm sözleşmelerin yazılı olması zorunluluğu getirdiklerini hatırlatarak şunları kaydetti:

“Cezalar artık daha ağır. Usulsüz durumlarda sözleşme iptal edilecek ve hem asıl işverene, hem de alt işverene 10’ar bin YTL ceza verilecek. İşçilere mesleki eğitim de zorunlu hale getirildi. Buna uymayana kişi başı 500 YTL ceza uygulanacak. Artık işverenler iş güvenliği ile ilgili hizmetleri dışarıdan da alabilir. Dolayısıyla artık ‘Ben bilmiyordum, o yüzden yapmadım’ diyemeyecek. İSG konusunda bilmediği tüm hizmetleri dışarıdan alabilecek.”

Özer ayrıca, istihdam paketi ile AB ve gelişmiş ülkelerdeki iş güvenliği yaklaşımını benimsediklerini, buna göre her sektörde işverenlerin, kendi risklerini kendisinin belirleyeceğini ve uygun önlemleri alması gerektiğini söyledi.

Kaya Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya ise konuşmasında, düşmelerin oluşturduğu iş kazalarının, tüm iş kazalarının yüzde 11,3’ünü oluşturduğunu, bunların yüzde 32’sinin ise ölümle sonuçlandığını söyledi. Kaya, “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, iş kazalarının yüzde 50’si kolaylıkla önlenebilecek kazalar. Geriye kalan yüzde 48’i sistemli bir çalışma ile önlenebilirken, yüzde 2’si ise önlenemiyor. Bu rakamlar aslında bize iş kazalarının yüzde 98’inin önlenebileceği gösteriyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dusmeden-kaynakli-is-kazalarinin-yuzde-98i-onlenebilir_61730.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kaya Yapı'yı Ali Kaya nezdinde kutluyorum. İş sağlığı konusunda yaptığı çalışmaları gerek basından, gerek sempozyumlardan izlemeye çalışıyorum. Sizleri sektörün güvenilir ve çalışkan insanları olarak görüyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Üzülerek etkinliğinize katılamadığımı bildiriyorum. Dr. A. Kadir ATLI TCDD Behiçbey Sağlık Merkezi İş yeri Hekimi (İş Sağlığı Bilim Uzmanı) YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!