Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Duyu Parkı' İlk Kez Türkiye'de

Gayrimenkul sektörünün öncü ve güvenilir kuruluşlarından Sinpaş GYO, Halkalı-K.Çekmece'de projelendirdiği Türkiye'nin ilk temalı konut projesi Bosphorus City'de bir ilke daha imza atıyor. Firma beş duyuya hitap eden bir konseptle tasarlanan 'Duyu Parkı'nı Bosphorus City projesine entegre ederek Türkiye'ye taşıyor.

yapi.com.tr
2 'Duyu Parkı' İlk Kez Türkiye'de

Gayrimenkul sektörünün öncü ve güvenilir kuruluşlarından Sinpaş GYO, Halkalı-K.Çekmece‘de projelendirdiği Türkiye’nin ilk temalı konut projesi Bosphorus City’de bir ilke daha imza atıyor. Firma beş duyuya hitap eden bir konseptle tasarlanan 'Duyu Parkı'nı Bosphorus City projesine entegre ederek Türkiye’ye taşıyor.

Dünyada ilk kez Almanya’nın Laatzen kentinde oldukça büyük bir park konsepti olarak doğal ortamda tasarlanan Duyu Parkı, görme, işitme, dokunma, koklama ve tat alma duyularına hitap ediyor. Duyu Parkı’nın, fonksiyon çeşitliliğini yansıtmak amacıyla Küçükçekmece-Halkalı Bosphorus City projesine entegre eden Sinpaş GYO, bu projeyle Boğaziçi’nin doğallığını soyut anlamda yansıtırken, site sakinlerine ilgi çekici bir aktivite de sunuyor.

Çocuk,  genç, yaşlı ve engellilerin beş duyusuna hitap eden Duyu Parkı’nda, engelliler için rehabilite alanları, algılamayı artırıcı bak-şaşır panoları, işitme duyusu için eko, müzik, şelale, fıskiye gibi elemanlar  dokunma duyusunu yaratan saman, kum, çakıl gibi farklı malzemeden yürüyüş yolları bulunuyor. Koklama duyusu için piknik masalarında dokunulduğunda koku yayan bitkilerin yer aldığı parkta, tat duyusu için ise meyve ağaçları sunuluyor.

Gerçek doğanın içinde

Duyu Parkı’nda, orijinalinden esinlenerek kullanılan piknik masalarının üzerinde koku ve tat verici bitkilerle özel bir mekan oluşturuluyor. Kullanılan bitkilerin çoğunluğu meyve ağaçlarından seçilerek, site sakinlerine bu mekanda dilediğince meyve koparıp yiyebilme imkanı sağlanıyor. Alan içerisinde yer alan doğal malzemelerin kullanıldığı yürüyüş yolunda, çıplak ayakla yüründüğünde negatif elektriğin atılmasına yardımcı olan eğlenceli bir aktivite de sunuluyor.

Hem meyve ağaçları hem de Boğaziçi’nin karakteristik ağaçları ile bir koru niteliğinde düşünülen park, gerçek doğa hissi yaratıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/duyu-parki-ilk-kez-turkiyede_62963.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Bu projeyi ikinci defa duyuyorum. Bir peyzaj mimarı olarak bu konuyu Belediye Başkanımıza sunmak istiyorum. Çünkü şu an çalışmakta olduğumuz büyük bir alanımız var ve bu alanda böyle bir ünitenin de bulunması düşüncesindeyim Bu konuda biraz daha detaylı bilgi gönderirseniz sevinirim. ilkayates66@hotmail.com İlkay ATEŞ ÇOBANOĞLU Peyzaj Mimarı Isparta Belediyesi Isparta YANITLA
  • Gerçekten çok güzel düşünülmüş bir proje tebrik ediyorum. Ayrıca ben bunu yaşadığım şehirde üyesi olduğum klübün bir aktivitesi olarak bize destek sponsorlar bulup hayata geçirmek çok isterim.Bunun için sizden bana yardımcı olup olamıyacağınızı öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler... fundauysal@hotmail.com YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!