Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

E-5 Üzerinde Hak İddia Edip Belediyeden 40 Milyon İstiyor

Metrobüs inşaatının ardından 'E-5 hattı izinsiz genişletildi' iddiası, belediye aleyhine 40 milyon YTL'lik dava açtırdı. 19 yıl önce aldığı arazisinin işgal edildiğini savunan Adanalı işadamı Mehmet Kurt, Bakırköy 10. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkemenin atadığı 6 kişilik bilirkişi heyeti toplam 10 bin 485 metrekarelik alana 39.697.500

Zaman GazetesiMetrobüs inşaatının ardından 'E-5 hattı izinsiz genişletildi' iddiası, belediye aleyhine 40 milyon YTL'lik dava açtırdı. 19 yıl önce aldığı arazisinin işgal edildiğini savunan Adanalı işadamı Mehmet Kurt, Bakırköy 10. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkemenin atadığı 6 kişilik bilirkişi heyeti toplam 10 bin 485 metrekarelik alana 39.697.500 YTL değer biçti. Belediye ise bilirkişi raporunun taraflı yazıldığını savunurken, delil olarak kanunları ve E-5 güzergâhının 1966, 1981 ve 2008 yıllarına ait hava fotoğraflarını gösteriyor.

Mazisi, E-5'in yapım tarihi olan 1953'e uzanan parsellerin hikâyesi oldukça ilginç. 1989 yılına kadar devlete ait olan 'Türk Çimento ve Kireç', özelleştirilerek Mehmet Kurt adlı işadamına satıldı. Adanalı işadamı, bu sayede Bakırköy mevkiinde çok sayıda arazinin de sahibi oldu. Mehmet Kurt, 8 Kasım 2004 tarihinde Karayolları ile İBB arasında imzalanan ve 2005 yılında yürürlüğe giren protokole kadar E-5 üzerindeki mülkiyetlerine yönelik herhangi bir girişimde bulunmadı. E-5'te metrobüs yolunun yapımı da başlayınca, arazilerine 'kamulaştırmasız el atıldığını' ileri süren Mehmet Kurt, Bakırköy 10. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme bunun üzerine söz konusu parsellere yönelik bilirkişi raporu istedi ve 8 Eylül 2008 tarihinde raporunu yazarak mahkemeye sunan 6 kişilik heyet, Mehmet Kurt'un sahibi olduğu Türk Çimento ve Kireç AŞ'yi haklı buldu ve Bakırköy Belediyesi'nin 2007 yılında rayiç bedeli olarak 194,29 YTL belirlediği yerlere, metrekaresi 3 bin 500 YTL'den toplamda 39.697.500 YTL değer biçti.

Kamulaştırma yapılmaksızın Mehmet Kurt'a ait parsellerin işgal edildiğini ileri süren bilirkişi raporuna karşılık; yasalar, Büyükşehir Belediyesi'nin bu sorunun muhatabı olamayacağını ortaya koyuyor. Karayolları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında 4 yıl önce imzalanan protokolde "Devredilen yollarla ilgili protokolün yürürlük tarihinden önce meydana gelmiş mevcut ihtilaflar, davalar, alacaklar ve borçların muhatabı Karayolları Genel Müdürlüğü'dür." ifadesi yer alıyor. Bu ifade gereğince, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, arazileri 1989 yılında alan Mehmet Kurt'un; ancak Karayolları Genel Müdürlüğü'ne dava açılabileceğini iddia ediyor.

Adanalı işadamı Mehmet Kurt, 1989'da devletten satın aldığı Türk Çimento ve Kireç AŞ isimli şirket sayesinde Bakırköy'de çok sayıda arazinin sahibi oldu. Bu araziler şimdi Kurt ile devleti sürekli karşı karşıya getiriyor. Öyle ki, Çırpıcı Deresi'nin ıslah çalışmaları nedeniyle Mehmet Kurt ile İBB yine mahkemelik olmuş ve mahkeme, işadamına 40 milyon YTL ödenmesine hükmetmişti. E-5 üzerindeki parseller için aynı yönde karar çıkarsa; Adanalı işadamına yine 40 milyon YTL'lik bir ödeme yapılacak. Bu da E-5'te 70 metre uzunluğa sahip yol için Mehmet Kurt'un metre başına yaklaşık 570 bin YTL para alacağı anlamına geliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/e-5-uzerinde-hak-iddia-edip-belediyeden-40-milyon-istiyor_65492.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!