Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

EBSO, İzmir'in Enerji Haritasını Belirleyecek

Türkiye'de verimlilik yoluyla her yıl 15 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlanacağını belirten EBSO Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı Hüseyin Vatansever, gerçekleştirecekleri uygulama ile sanayicilerin enerji maliyetlerini düşürmeyi amaçladıklarını söyledi.

Yeni Asır Gazetesi
EBSO, İzmir'in Enerji Haritasını Belirleyecek

Kriz döneminde maliyetlerini düşürmek için her yolu deneyen sanayiciler, en büyük maliyet kalemi olan enerjide verimliliği artırmak için Türkiye'de ilk kez Ege Bölgesi Sanayi Odası bünyesinde çalışma grubu kurdu. Sanayici ve akademisyenlerin birlikte çalıştığı 48 kişiden oluşan Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu, sanayicilerin enerji verimliliği artırmak için çaba harcarken, aynı zamanda İzmir'in enerji envanterini çıkararak, bu alandaki yatırımlara ışık tutacak.

Türkiye'de verimlilik yoluyla her yıl 15 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlanacağını belirten EBSO Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı Hüseyin Vatansever, gerçekleştirecekleri uygulama ile sanayicilerin enerji maliyetlerini düşürmeyi amaçladıklarını söyledi.

Maliyet azalacak

Alt çalışma grupları ile İzmir'in enerji yatırım haritasını çıkaracaklarını ve özellikle yenilenebilir enerji yatırımcılarına yol göstereceklerini belirten Vatansever, Elektrik İşleri Etüt İdaresi ile birlikte Türkiye çapında da projeler üretmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Türkiye'de 12 sanayi odası olduğu ancak bugüne kadar enerji ve enerji verimliliği konusunda bu kadar kapsamlı olarak sadece EBSO'nun bir çalışma grubu oluşturduğunu belirten Vatansever, "Kriz döneminde maliyetlerimizi azaltmayı öğrendik. En büyük maliyet unsurlarımızdan birisi de enerji. Türkiye'de sanayici pahalı enerji kullanıyor. Fiyatların düşürülmesini istiyoruz ama bu mümkün olmuyor. Burada enerji verimliliği sağlayarak ödediğimiz faturaları düşürebiliriz. İzmir'in önde gelen firmaları uyguladıkları projelerle bunu başardılar. Biz de bunu bütün sanayicilere yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu nedenle üniversite sanayi işbirliğinin güzel bir örneğini sergileyerek bu çalışmayı başlattık. Hedefimiz önce Egeli sanayicinin enerji maliyetlerini düşürmek. Daha sonra projemizi Türkiye'ye yaymak istiyoruz" dedi.

Nerelerde, hangi enerji yatırımları yapılacak

Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu bünyesinde verimlilik, yenilenebilir enerji, enerji mevzuatı takibi ve binalarda enerji verimliliği alt çalışma gruplarının yer aldığını anlatan Vatansever, İzmir'in enerji envanterini de çıkaracaklarını kaydetti. İzmir'in özellikle yenilenebilir enerji konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu ancak bunu yeteri kadar kullanamadığını açıklayan Vatansever, şu bilgileri verdi: "Güneş, jeotermal, rüzgar ve biogaz enerji konusunda çalışma sonunda bir envanter ortaya çıkacak. Bu envanter bir rapor olmayacak. Bu alanda yatırım yapmak isteyen yatırımcılara ışık tutacak. Nerelerde, hangi enerji türleri konusunda yatırım yapılacağını ortaya çıkaracağız. Bir anlamda İzmir'in enerji envanteri belirlenecek. Bu çalışmalarımız EBSO'da da kalmayacak. Enerji Bakanlığı başta olmak üzere, Ankara'da ilgili kurumlar ile bu alanlarda yatırım yapmak isteyen sanayicilere bu çalışmalarımızı sunacağız. Çalışmamızın, alternatif enerji yatırımlarının artırılmasına önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ebso-izmirin-enerji-haritasini-belirleyecek_74597.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!