Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eczacıbaşı, Sürdürülebilir Kalkınmayı Yaşam Felsefesine Dönüştürüyor

Eczacıbaşı Topluluğu’nun uluslararası bağımsız denetim kuruluşu PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından güvence çalışması gerçekleştirilmiş olan konsolide enerji tüketim ve karbon emisyonu rakamları kamuoyu ile paylaşıldı. Eczacıbaşı, topluluk bazında Türkiye’de bu çalışmayı gerçekleştiren ilk kuruluş oldu.

yapi.com.tr
Eczacıbaşı, Sürdürülebilir Kalkınmayı Yaşam Felsefesine Dönüştürüyor

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin (WBCSD) Türkiye’den ilk üyesi olan Eczacıbaşı Topluluğu, bu alanda gönüllü olarak attığı adımları hızlandırdı. Topluluğun, uluslararası bağımsız denetim kuruluşu PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından güvence çalışması gerçekleştirilmiş olan konsolide enerji tüketim ve karbon emisyonu rakamları, kamuoyu ile paylaşıldı. Eczacıbaşı Topluluğu 2009 Sürdürülebilirlik Raporu’nda yer alan ve PwC tarafından güvence çalışması gerçekleştirilmiş verilere göre, Eczacıbaşı Topluluğu’nun Türkiye’deki üretim tesislerinin konsolide enerji tüketimi 2009 yılında bir önceki yıla göre yüzde 9,8 azaltılarak 1 milyon 59 bin 836 MWh’ye gerilerken, üretimden kaynaklanan konsolide karbon emisyonu da bir önceki yıla göre yüzde 9,1 düşüşle 263 bin 935 tona indi. Sürdürülebilirlik Raporu’nda, bu verilerin yanısıra, eko-verimlilik  çalışmaları sonucunda Topluluğun 2009 yılındaki konsolide su tüketiminin de, 2008 yılına oranla yüzde 15,4 azaltılarak 1 milyon 651 bin 710 metreküpe gerilediği ortaya konuldu. Öte yandan, Eczacıbaşı Topluluğu’nun, üretimde ton başına tüketilen enerji miktarındaki düşüş yüzde 8,1, üretimde ton başına karbon emisyonundaki düşüş ise yüzde 7,3 olarak gerçekleşti. Üretimde ton başına harcanan su miktarındaki düşüş de yüzde 9,6 oldu.

Raporun açıklanması amacıyla 8 Haziran 2010 Salı günü Kanyon’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Dr. Erdal Karamercan, tüm dünyanın, çevreyi ve tükenmekte olan doğal kaynakları korumaktan başka çaresi olmadığını görmeye başladığını belirterek, “Bu noktada, hem bireyler olarak bizlere, hem de devletlere ve de özellikle iş dünyasına çok önemli görevler düşüyor. İş dünyası, iş yapma biçimlerini gözden geçirerek, somut aksiyonlar almak ve sürdürülebilir kalkınma olmadan geleceğini planlayamayacağını bilerek hareket etmek zorunda. Bu doğrultuda da, inovasyon ile sürdürülebilir kalkınma gereksinimini birleştiren yeni yönetsel yaklaşımlara ihtiyaç var” dedi. Kaynakların tükenir hale gelmesinin, geleneksel üretim biçimlerinde ısrar eden, sürdürülebilir üretim ve yönetim biçimleri üzerine kafa yormayan şirketlerin varlığını da tehdit ettiğine dikkat çeken Karamercan, “Bu konu, artık bir sosyal sorumluluk projesi gibi algılanmanın çok ötesine geçerek, şirketlerin geleceklerini planlayabilmeleri için zorunluluk haline gelmiş bulunuyor” diye konuştu.

İş dünyasının ve insan yaşamının gereksinimleriyle, doğal kaynakların sürdürülebilirliği arasında denge kurmayı hedefleyen sürdürülebilir kalkınma alanındaki çalışmalara 2006 yılında başladıklarını ifade eden Karamercan, “Topluluğumuzun sürdürülebilir rekabet gücünü artırmak için inovasyon çalışmaları ile sürdürülebilir kalkınma ilkelerinin yarattığı katma değerden yararlanmak, temel amaçlarımız arasında yer alıyor. İnanıyorum ki, sürdürülebilir kalkınmanın değerleri pazar mekanizmaları içine entegre edilebilir ve kuruluşlarımız toplumsal ve çevresel tehditlere yanıt verebilecek biçimde yönetilebilirse, gelecek nesillere sürdürülebilir ve kaliteli bir yaşam sunumunda da öncü oluruz” dedi.

PwC tarafından güvence çalışması gerçekleştirilmiş konsolide enerji ve karbon emisyonu verilerinin, Eczacıbaşı Topluluğu’nun Türkiye’deki 27 üretim tesisini ve bu tesislerdeki arıtma sistemlerini, depoları, laboratuvarları ve yönetim binalarını kapsadığını belirten Erdal Karamercan, gelecek yıllarda Eczacıbaşı’nın yurtdışında sahip olduğu kuruluşlarla veri toplama konusunda gerekli çalışmaların yapılacağını, karbon salınım miktarları ile ilgili güvence çalışmasının gerçekleştirileceğini ve su tüketimi ile ilgili çalışmaların değerlendirileceğini söyledi. Sürdürülebilir kalkınmanın, Eczacıbaşı Topluluğu’nda en üst düzeyde sahiplenildiğini ve Topluluğun yaşam felsefesi haline geldiğini de kaydeden Erdal Karamercan, Topluluk bünyesinde oluşturulan Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubu’nda yer alan temsilcilerin çevre ve ürün sorumluluğu konusunda hassasiyetle çalıştıklarını vurguladı.

Toplantıda konuşan Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Koordinatörü Okşan Atilla Sanön de, tüm dünyadaki karbon salınımının yılda toplam 29 milyar tonu aştığını ifade ederek, “Yapılacak iyileştirmelerle sağlanacak sadece yüzde 1’lik düşüşün bile dünyamıza her yıl yaklaşık 300 milyon ton daha az karbon salınımı anlamına geldiğini düşünürsek, sürdürülebilir kalkınma çalışmalarının önemi daha iyi anlaşılacaktır” dedi. Sürdürülebilir kalkınma ile inovasyon arasındaki ilişkiye de değinen Sanön, Eczacıbaşı Topluluğu’nda 1999’dan bu yana çalışanlar tarafından hayata geçirilen ve gerek enerji gerek doğal kaynak tasarrufu sağlayan 197 inovatif projenin Topluluğa katkısının da 118 milyon dolara ulaştığını söyledi. Konuşmasında, Eczacıbaşı Topluluğu’ndaki eşit kariyer gelişim fırsatları konusunda da bilgi veren Sanön, beyaz yakalı çalışanlar arasındaki kadın çalışan oranının yüzde 34 olduğunu, yetkinlik ve yöneticilik değerlendirme programına katılan kadın çalışan oranının ise yüzde 47’ye yükseldiğini belirtti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/eczacibasi-surdurulebilir-kalkinmayi-yasam-felsefesine-donusturuyor_80184.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!