Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eczacıbaşı’ndan 10 Milyon Dolar Tasarruf

Eczacıbaşı Holding Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Teknoloji transferine dayanmadan, arkadaşlarımızın fikirleri ile ortaya çıkardığı tasarruf, geçen yı

NTV-MSNBCb>Eczacıbaşı Holding Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Teknoloji transferine dayanmadan, arkadaşlarımızın fikirleri ile ortaya çıkardığı tasarruf, geçen yıl 10 milyon dolar düzeyinde oldu” dedi.
Eczacıbaşı Topluluğu bünyesinde her yıl düzenlenen yaratıcı ve yenilikçi buluş ve uygulamalar ile bütünsel kalite çalışmalarını değerlendirmeyi amaçlayan “Eczacıbaşı’nda Yaratıcı ve Yenilikçi Buluşmalar” etkinliği, yarın Swissotel’de yapılacak.
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, gelecek dönemde yalnızca yaratıcı, yenilikçi kuruluşların ayakta kalabileceğini ve başarılı olacağını belirtti.
“Verimli ve kaliteli değilseniz dünya pazarlarında, uluslararası rekabette hiç işiniz yok” diyen Eczacıbaşı, şöyle konuştu:
“Verimlilik ve kalite, yarışa girmenin koşulu. Bunlar olmadan size yarışa girme belgesi vermiyorlar. Yarışa girdikten sonra kazanmanın koşulu ise yaratıcı ve yenilikçi olmaktan geçiyor. O nedenle bizim ne yapıp yapıp bu ortamı geliştirmemiz gerekiyor. Böyle bir çabanın sonucu olarak, Eczacıbaşı’da belli programlarımız var. Yaratıcılığın ve yenilikçiliğin özendirildiği, yeşerdiği bir ortamı oluşturmak için çabalarımız var.”

10 MİLYON DOLARLIK TASARRUF
Rekabette üstünlüğün, yaratıcılık ve yenilikçilikle sağlanabileceğini belirten Eczacıbaşı, topluluğunun aynı kulvarda koştuğu kuruluşlarla karşılaştırıldığında büyük başarıları bulunduğunu ifade etti.
Faaliyet gösterdikleri seramik alanından örnek veren Eczacıbaşı, “Özellikle sağlık gereçleri üretiminde ve pazarlamasında Eczacıbaşı dünyada çok üst sıralarda bir kuruluş. Üretim kapasitesi olarak dünyanın en büyüklerinden biriyiz. Çok sayıda ülkeye ihracat yapıyoruz. Hatırı sayılır pazar paylarımız var. Bazı önemli Avrupa ülkelerinde ithal ürünler arasında bir numarayız” dedi.
Bülent Eczacıbaşı, yaratıcı ve yenilikçi çalışmaların maliyeti düşürdüğünü, verimliliği artırdığını vurgularken, “Bu çalışmaların bize getirdiği rakamın, geçen sene aşağı yukarı 10 milyon dolar düzeyinde olduğunu hesapladık. Bunlar, yeni fikirler ile yapılan, teknoloji transferine dayanmadan kendi geliştirdiğimiz kendi arkadaşlarımızın fikirleri ile ortaya çıkardıkları tasarruf çalışmaları, iyileştirmeler” diye konuştu.
Eczacıbaşı, büyümenin önemine de dikkati çekerek, “Bu, ekonomideki insanların ve kuruluşların ne kadar eğitimli, ne kadar yaratıcı, yenilikçi olduklarının sonucudur. Sürdürülebilir yüksek, hızlı büyüme için, bundan sonra artık özel kesim kuruluşlarının uluslararası pazarlardaki başarısı belirleyici olacak. Bu başarının da bağlı olduğu etken, yaratıcılık ve yenilikçiliktir” dedi.

BAŞARILI ÖRNEKLER
“Eczacıbaşı’nda Yaratıcı ve Yenilikçi Buluşmalar” etkinliği kapsamında, geçen yıl ödüle layık görülen bazı başarılı kuruluşlar ve sonuçları şöyle:
Eczacıbaşı Esan: Türkiye’ye ve yurtdışında seramik sektöründe hammadde temin eden Eczacıbaşı Esen, frit fırında özel bir düzenleme yaparak kapasite artışı ve enerji tasarrufu sağladı. Bu uygulamayla üretimde yüzde 28’lik bir artış, enerji maliyetinde ise yüzde 25’lik bir düşüş kaydedildi. Üretim artışıyla sağlanan ek ciro yılda 500 bin doların üzerine çıkıyor.
Eczacıbaşı İlaç: İlaç tesislerinde toz-granül madde dolumunu yalnızca poşete yapabilen bir makine, yapılan tasarım değişikliği ile şişe dolumu da yapabilen bir makineye dönüştürüldü. Bu makine, hem 415 bin Euro değerinde yeni bir makinede tasarruf sağladı, hem dolumdan kaynaklanan ürün firesini yüzde 80’e düşürdü, hem de dolum hızını dakikada 27’den 80’e çıkartarak verimliliği artırdı.
Eczacıbaşı Vitra: Seramik sağlık gereçleri üretiminde ürün şekillendirmede kullanılan alçı kalıplar yerine kalıp cinsinin değiştirilmesi ve bu yeni teknolojinin endüstriyel hale getirilmesi ile kalıp kullanım ömrü artırıldı. Maliyetleri düşürerek verimliliği artıran bu teknoloji ile Vitra’nın Kartal ve Bozüyük fabrikalarında öngörülen tasarrufun yılda 2 milyon doları bulacağı belirtiliyor.
Eczacıbaşı’nın yaratıcı ve yenilikçi çalışmalarında bu yıl ödüle layık görülen kuruluşlar ise yarın açıklanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eczacibasindan-10-milyon-dolar-tasarruf_2722.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!