Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eczacıbaşı’ndan İklimi Değiştirmek için Ortak Çalışma Çağrısı

Kalite Kongresi’nin 20. yılında konuşan Bülent Eczacıbaşı, 2050 yılı için hayal edilenleri gerçekleştirmenin mümkün olduğunu belirterek, “Dünyanın geleceği ellerimizde. Elbirliğiyle yaşanabilir bir dünya kurabiliriz; ülkemiz için kurduğumuz hayalleri gerçekleştirebiliriz” diyerek, “Fark yaratmak için gelin elbirliği ile iklimi değiştirelim”

yapi.com.tr
Eczacıbaşı’ndan İklimi Değiştirmek için Ortak Çalışma Çağrısı

Kalite Kongresi’nin 20. yılında konuşan Bülent Eczacıbaşı, 2050 yılı için hayal edilenleri gerçekleştirmenin mümkün olduğunu belirterek, “Dünyanın geleceği ellerimizde. Elbirliğiyle yaşanabilir bir dünya kurabiliriz; ülkemiz için kurduğumuz hayalleri gerçekleştirebiliriz” diyerek, “Fark yaratmak için gelin elbirliği ile iklimi değiştirelim” çağrısı yaptı.

Dünyamız olağanüstü fırsatlar taşıyan değişim ve beklentiler içinden geçerken ülkemizin cumhuriyetimizin 100. yılına hazırlandığını ifade eden Eczacıbaşı, “Vizyon 2023 ile ilk 10 ekonomi arasına girme hedefi, heyecan ve umut yaratıyor. Başarmak istiyoruz. Böyle dönemlerde fark yaratmanın anahtarı değişimin öncülerinde: ‘Politik istek ve kararlılık’ ile ‘iş dünyasında sahiplenme’ çok önemli” diye konuştu.

Kalite Kongresi’nin 20. yılında konuşan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Bana 20 yıl öncesinin ‘fark yaratma’ kurgusu ne idi diye sorarsanız; itici güç ‘küreselleşme’, başarmak zorunda olduğumuz şey dış dünya ile ‘rekabet,’ araç ‘toplam kalite’ idi diye özetleyebilirim. Bu kurgunun başarıyla uygulanması, bugün umutla yapmaya hazırlandığımız yeni atılımların alt yapısını hazırladı” dedi.

20 yıl önce değişimin itici gücünün küreselleşme olduğunu belirten Eczacıbaşı, “Toplam Kalite Yönetimi, dışa açılma döneminde ihtiyacımız olan müşteri odaklı bakışı yerleştirdi; insan kaynaklarımızın rekabetin en önemli faktörlerinden biri olduğunu öğretti. Bu yeni bakış açıları, fikirler ve uygulamalar kuruluşlarımızın rekabet gücünün artırılmasına önemli katkılarda bulundu” diye konuştu.

Bugün toplam ekonomik büyüklüğü G-7 ülkelerinin üçte biri olan ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı E-7 ülkelerinin, 2020’lerden itibaren G-7 ülkelerini geçeceği ve 2050 yılına gelindiğinde aranın iyice açılacağı tahminlerinin yapıldığını, bazı düşünürlerin de buna “Asya’nın geri dönüşü” dediklerini hatırlatan Bülent Eczacıbaşı, şöyle konuştu:

“2050 tarihi dünyamız için başka bir açıdan da önemli: o tarihte, dünyanın 7 milyar olan nüfüsu 9 milyara çıkacak ve hayatımızı bugünkü alışkanlıklarımızla sürdürmeye devam edersek, bize elimizdeki gezegenden 2,3 tane gerekecek. Dünyamız olağanüstü fırsatlar taşıyan bu değişim ve beklentiler içinden geçerken ülkemiz cumhuriyetimizin 100. yılına hazırlanıyor; vizyon 2023 ile ilk 10 ekonomi arasına girme hedefi, heyecan ve umut yaratıyor. Başarmak istiyoruz. Böyle dönemlerde fark yaratmanın anahtarı değişimin öncülerinde: “politik istek ve kararlılık” ile “iş dünyasında sahiplenme” çok önemli.”

Çıkış yolu inovasyon

Gelişmelerin farkında olan, gelecek için duyarlı politika, iş dünyası ve sivil toplum önderleri ile tüketicilerin bir süredir harekete geçmiş durumda olduklarını vurgulayan Bülent Eczacıbaşı, geleceğe ilişkin hayalleri gerçekleştirmek için liderlerin üstünde anlaştığı çıkış yolunun inovasyon olduğunu, inovasyon sayesinde fark yaratılabileceğini ve elbirliğiyle yaşanabilir bir dünya kurulabileceğini söyledi.

Sürdürülebilir kalkınma alanında yaşanan baskıların, iş dünyası için yeni fırsatlar getirdiğini, doğal kaynaklar, sağlık, enerji, eğitim gibi alanların uçsuz bucaksız fırsatlar barındırdığını kaydeden Bülent Eczacıbaşı, “İş dünyası önderleri, bu fırsatlardan yararlanmanın en uygun aracının inovasyon olduğunun farkında” diye konuştu.

“Yaşanabilir bir dünya kurmamız, 2050 yılı için hayal ettiklerimizi gerçekleştirmemiz pekala mümkün” diyen Eczacıbaşı, sürdürülebilir kalkınma odaklı inovasyonları yeni bir kazanç kapısı, bir fırsat kapısı olarak gören kuruluşların sayısı arttıkça, iş dünyası kendi rolünü sahiplendikçe, umutların da arttığını söyledi.

Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında ekonomik büyüklük sıralamasında 17. sırada, ama inovasyon performansında ise 69. sırada olduğunu hatırlatan Bülent Eczacıbaşı, “Ekonomik büyüklüğümüz ile inovasyon kapasitemiz arasındaki bu uyumsuzluk, bizi Cumhuriyetimizin 100. yılı ve ötesi için beslediğimiz hayallere taşıyacak en önemli fırsattır. İnovasyonu ekonomik ve toplumsal politikalarımızın merkezine yerleştirmeyi başarırsak, inovasyon performansımızda sıçramalar yaratabilirsek, büyümede sürekliliği sağlayabilir ve hayallerimize ulaşabiliriz” dedi.

Kritik oyuncuların ustalıklı işbirliği girişimleriyle Türkiye’deki inovasyon ikliminin değiştirilebileceğini, geliştirilebileceğini vurgulayan Bülent Eczacıbaşı, “Ülkemizde ve işyerlerimizde eski alışkanlıklarımızı kökünden söküp atacak güçlü rüzgarlar yaratabiliriz. Yaşadığımız tecrübeler gösteriyor ki, bunu sağlamanın yolu politik istek ve kararlılık ile iş dünyasında sahiplenmeden geçiyor. Biz daha önce bunu başardık: 1. Kalite Kongresi döneminde, 20 yıl önce, böyle bir ortamda birlikte yarattığımız heyecan ve enerji bizi ülkemizin gelişmesine değer katan başarılara taşıdı. Kalite Ödülü’nün sembolü olan, dünyayı ellerinde tutan heykelcik, bugün de hepimiz için ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Dünyanın geleceği ellerimizde. Elbirliğiyle yaşanabilir bir dünya kurabiliriz; ülkemiz için kurduğumuz hayalleri gerçekleştirebiliriz” diyerek, “Fark yaratmak için gelin elbirliği ile iklimi değiştirelim” çağrısı yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eczacibasindan-iklimi-degistirmek-icin-ortak-calisma-cagrisi_89885.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!