Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Edirne 2012

Edirne'nin 'Yeşil'i Oluyor

Redevco'nun Türkiye pazarına giriş yaptığı 2006 yılında yatırımları için 1 milyar avroluk bir bütçe ayırdığını bildiren Redevco Türkiye Genel Müdürü Dooyeweert, Edirne'de inşa edecekleri çevre dostu alışveriş merkezinin, 2011 yılının 3. çeyreğinde açılacağını söyledi.

NTV
Edirne'nin 'Yeşil'i Oluyor

Redevco'nun inşa edeceği çevre dostu alışveriş merkezi 2011 yılının 3. çeyreğinde açılacak ve 2 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Hollanda kökenli gayrimenkul yatırım ve geliştirme firması Redevco'nun Türkiye Genel Müdürü Patrick van Dooyeweert, şirketin perakende alanında 150 yıllık ticari tecrübeye sahip olduğunu söyledi. Kendilerini ''150 yaşında genç bir firma'' olarak tanımladıklarını ifade eden Dooyeweert, şunları kaydetti:        

''Redevco, temelleri 150 yıl öncesine dayanan ve günümüzün en bilinen uluslararası tekstil zincirlerinden biri olan C&A'in de bünyesinde bulunduğu Cofra Holding'in gayrimenkul kanadını oluşturan bir şirkettir.        

1999 yılında bağımsız bir şirket olarak Hollanda'da kurulan Redevco, perakende gayrimenkulü alanında önemli bir uluslararası oyuncu olup, bugün 7,2 milyar avro büyüklüğünde ve çoğunluğu Avrupa'nın önemli şehirlerinde bulunan güçlü bir perakende gayrimenkul portföyüne sahiptir. Faaliyette bulunduğumuz ülkelerde ofis kurarak merkez bağımlı olmayan bir yapıyı tercih etmekteyiz. Böylelikle aktif olduğumuz her ülkenin yerel perakendecilerini, tüketicilerini ve gayrimenkul piyasalarını etraflıca tanıyabilme, karşımıza çıkan fırsatlara hızla yanıt verebilme imkanı bulmakta ve bazı yeni fırsatlar da yaratabilmekteyiz.''
        
Türkiye'ye Ayrılan Bütçe 1 Milyar Avro
     
Redevco'nun Türkiye pazarına giriş yaptığı 2006 yılında yatırımları için 1 milyar avroluk bir bütçe ayırdığını bildiren Redevco Türkiye Genel Müdürü Dooyeweert, İstanbul'da inşaatı tamamlanmadan alınmış ve bitirilerek Avea'ya satışı gerçekleştirilmiş olan ofis binası, Ankara Çayyolu bölgesinde yapılan ve Eylül 2009'da açılan Gordion Alışveriş Merkezi ve Erzurum'da yine Ekim 2009'da tamamlanarak açılışı gerçekleştirilen Erzurum Alışveriş Merkezi'nin yanı sıra Edirne ve Manisa'da alınan araziler ile bu illerdeki projeler de tamamlandığında bütçenin ancak yarısının Türkiye'ye yatırılmış olacağını kaydetti.
        
''Edirne Ciddi Yatırımlar Yapılabilecek Bir Kent'' 
     
Edirne'nin nüfus yapısı, kişi başına düşen tüketim harcamaları, kişi başına düşen gayrı safi milli hasıla ve satın alma gücü endeksine göre Türkiye ortalaması üzerinde bir kent olduğunu anlatan Dooyeweert, şöyle konuştu:        

''Edirne, Roma döneminden de eskiye uzanan tarihi ile olağanüstü bir kültürel ve mimari mirasa sahip. Osmanlı Devleti'ne 92 yıl başkentlik yapmış Edirne, turistik açıdan ünlü ve önemli bir kent. Bu özellikleri ile hem çevre kentler hem de komşu ülkeler Bulgaristan ve Yunanistan'da yaşayanlar için bir çekim merkezi. Komşu ülke potansiyeli tabii ki hedefte ama Edirne'nin kendi potansiyeli de alışveriş merkezi açmak için yeterli.        

Şehirde küçük bir alışveriş merkezi var ama bizim projemiz mevcut sunumdan son derece farklı. Şehirde salt alışveriş ihtiyacına yanıt vermenin ötesinde, şehrin mimari dokusuyla uyumlu, sosyal açıdan da keyifli zaman geçirilebilecek, sinema, bovling ve benzeri bir takım eğlence alanlarıyla bir buluşma noktası olarak kabul edilecek büyük ölçekli bir alışveriş merkezi açığı olduğunu görerek Edirne'de yatırım yapma kararı aldık.        

Edirne'yi ciddi yatırımlar yapılabilecek kentler arasında görüyoruz. Dolayısıyla 2007 yılında arazi alımları gerçekleştirdik. Bazı hukuki sorunlar dolayısıyla projeyi uygulamayı biraz ertelememiz gerekmişti. Bugün itibariyle yatırımımız önünde herhangi bir engel kalmadığı için faaliyetlerimize hız verebilir durumdayız.''
       
Hem Yeşil Hem de Kenti Yansıtacak

Erzurum Alışveriş Merkezi ve Gordion Alışveriş Merkezi'nin, Türkiye'nin, dünya genelinde en uzun süredir ve en yaygın kullanılmakta olan uluslararası yeşil bina standardı BREEAM Sertifikası'na sahip ilk binaları ve ilk sertifikalı yeşil alışveriş merkezleri olduğunu anımsatan Dooyeweert, Edirne'de yapılacak olan alışveriş merkezinin de yeşil bina ve BREEAM standartlarında olacağını bildirdi.       

Dooyeweert, çevreci bir binanın yanı sıra, kentin tarihi ve kültürel dokusunun da yeniden yorumlanacağı bir binayla Edirnelilerin karşısına çıkacaklarını ifade ederek, ''Projenin mimarisi için alışveriş merkezi alanında dünyanın en ünlü mimari firmalarından Broadway Malyan'ı görevlendirdiğimizde, ekip önce Edirne'yi gezdi. Türk - İslam eserlerinin en ünlüsü Selimiye Camisi başta olmak üzere pek çok sanatsal ve tarihi yapıyı ve kenti incelediler. Ortaya çıkacak mimari ürün Edirne'deki tarihsel dokunun da yeniden yorumlandığı çağdaş bir bina olacak'' dedi.       

Redevco'nun, gayrimenkul sektörünün önemli bir oyuncusu olarak, her yıl dünyanın en önemli uluslararası gayrimenkul fuarlarına katıldığını ve de şirketin geliştirdiği projeleri tanıtırken bu projelerin hayata geçirildikleri şehirlerin tanıtımlarını da etkin şekilde yürütmekte olduğunu bildiren Dooyeweert, Edirne'nin de benzer yaklaşımdan hareketle bir çok uluslararası fuarda broşürler ve çeşitli araçlarla tanıtımının yapıldığını ve bu sayede kentin uluslararası alanda tanıtımına da katkı sağladıklarını belirtti.        

Dooyeweert, sözlerini şöyle tamamladı:       

''Edirne'nin tanıtımını da oldukça başarılı bir şekilde yapıyoruz. Firmamız uluslararası birçok fuara katılıyor. Bunların en başında Almanya'daki Expo Real ve Fransa'daki Mapic Fuarları geliyor. Bu tarz fuarlarda, Türkiye'deki projelerimizi maket, broşür ve filmler eşliğinde tanıtıyoruz. Yatırım yaptığımız şehirlerin uluslararası anlamda bilinirliğini sağlamak ve bu şehirlerin gelişimine katkıda bulunmak bizim açımızdan büyük önem arz ediyor.''

 

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/edirnenin-yesili-oluyor-_77669.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!