Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Efemçukuru İmamı: Mala Maşata Dikkat Edin, Patlama Var

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Efemçukuru Köyü imamın minareden yaptığı anonslarla tedirginlik yaşıyor. İmam önceki gün yaptığı anonsta, köylünün mal ve maşatını (inek ve keçilerini) patlama alanına sokmamalarını istedi. Anonslar köyde tedirginlik yaratırken Efemçukuru Tarım Kooperatifi Başkanı Fikret Bal, “10 gün önce de bunun gibi bir anons

Radikal Gazetesi
Efemçukuru İmamı: Mala Maşata Dikkat Edin, Patlama Var

Bakanlar Kurulu’nun ‘jet kamulaştırma’ kararıyla gündeme gelen Efemçukuru altın madeni, belediye tarafından mühürlendi. Ama maden, yine de bölge köylülerini korkutmayı sürdürüyor...

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Efemçukuru Köyü imamın minareden yaptığı anonslarla tedirginlik yaşıyor. İmam önceki gün yaptığı anonsta, köylünün mal ve maşatını (inek ve keçilerini) patlama alanına sokmamalarını istedi. Anonslar köyde tedirginlik yaratırken Efemçukuru Tarım Kooperatifi Başkanı Fikret Bal, “10 gün önce de bunun gibi bir anons yapılmıştı. Askeriye tatbikat yapacak demişlerdi. Sonra madenin işi olduğunu anladık” dedi.

Tüprag Madencilik’in İşletme Müdürü Mehmet Yılmaz da patlatmaların madenle ilgili olduğunu doğruladı, ancak patlamaların maden değil, ‘madene giden yol için’ gerçekleştirildiğini,  bunun için valilikten izin aldıklarını, ayrıca patlamanın yüksek şiddetli olmadığını vurguladı.

Efemçukuru, sofralık üzümüyle dünyaca ünlü bir köy. Burada altınçıkarılmak istediğinde köy, arazisini satanlar ve satmayanlar olarak ikiye bölündü. Köy, ardından Bakanlar Kurulu’nun ‘acele kamulaştırma kararı’ ile gündeme geldi. ‘Arazisini madene satmak istemeyenlerin arazilerine zorla el konulacağı gerekçesiyle’ tepki çeken karar,  durduruldu.

Köylüler de madenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nun iptali için dava açtı. Dava, altın madeni lehine sonuçlandı. Ancak bu sırada İzmir Belediye Encümeni,  ‘madenin Tahtalı Barajı Havzası içinde kaldığı, maden için ağaç kesimi yapıldığı, izinsiz galeriler açıldığı’nı söyleyerek madeni mühürledi.

‘Belediye Encümeni’nin yetkisi olmadığı halde madeni mühürlediğini savunan’ müdür Yılmaz,  mühürleme kararının kaldırılması için yargıya başvurduklarını söyledi. Görünen o ki başvurunun sonucu beklenirken de madene yol yapımı sürdü. Madenin hâlâ mahkemelik olduğunu hatırlatan köylülerin avukatı Arif Ali Cangı’ya göre bu faaliyetler yasadışı. Cangı ayrıca hakkında ‘acele kamulaştırma’ kararı verilen arazilerdeki şerhin de hâlâ durduğunu, bu yüzden kredi alamayan köylünün mağdur edildiğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/efemcukuru-imami-mala-masata-dikkat-edin-patlama-var_66744.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!