Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Efes Vakfı, 1.5 Milyon Avroyla Antik Kenti Gelecekle Buluşturacak

Yılda 2 milyon turistin ziyaret ettiği Efes, Borusan, Eczacıbaşı ve Doğuş Holding ortaklığıyla kurulan vakıfla dünyaya tanıtılacak. İlk aşamada 1.5 milyon avroyla yola çıkan vakıf, Efes'i dünya turizminde ilk sıralara taşımayı hedefliyor. Vakfın tanıtımı için Efes’te düzenlenen toplantıda Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası da antik kentin

Radikal Gazetesi
Efes Vakfı, 1.5 Milyon Avroyla Antik Kenti Gelecekle Buluşturacak

Vakfın tanıtımı için Efes’te düzenlenen toplantıda Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası da antik kentin ruhunu müziğe yansıttı. Vakıf Başkanı Ahmet Kocabıyık, “Misyonumuz Efes’in geliştirilmesi için fon yaratmak” dedi.

Yılda 2 milyon turistin ziyaret ettiği Efes, Borusan, Eczacıbaşı ve Doğuş Holding ortaklığıyla kurulan vakıfla dünyaya tanıtılacak. İlk aşamada 1.5 milyon avroyla yola çıkan vakıf, Efes'i dünya turizminde ilk sıralara taşımayı hedefliyor.

Borusan, Eczacıbaşı ve Doğuş Holding yılda 2 milyon kişinin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti’ni uluslararası bir marka haline getirmek için bir araya geldi. Bu kapsamda dünyanın en büyük kültürel ve tarihi değerleri arasında yer alan Efes’in uluslararası alanda hak ettiği yeri alabilmesi için 1.5 milyon avroluk ilk destekle yeni bir vakıf kuruluyor.

Borusan Holding öncülüğünde kuruluş çalışmaları süren vakfın kurucuları arasında Eczacıbaşı Holding’le Doğuş Holding’in kurumsal katılımlarının yanı sıra, Ahmet Kocabıyık, Zeynep Hamedi, Nükhet Özmen, Alexander E. Gertner ve Yasemin Pirinçcioğlu yer alıyor. Vakfın tanıtımı için Efes’te Ahmet Kocabıyık ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Avusturya Cumhuriyeti Federal Bilim ve Araştırma Bakanı Dr.Beatrix Karl’ın yanı sıra, Efes’te kazı çalışmalarını yürüten akademisyen Sabine Ladstatter ve vakıf yönetim kurulu kurucu üyesi Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı katıldı.

Arkeoloji dünyasına örnek

Efes Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, “Misyonumuzu antik kentin geliştiri-lerek korunması için fon yaratmak ve tüm dünyaya tanıtımı konusunda faaliyetler sürdürmek olarak tanımladık” diyerek, çalışmalarını şöyle özetledi:

“Birincisi, Efes’i arkeoloji biliminin çağdaş ve modern uygulamalarının tüm dünyaya sunulduğu bir vitrin haline getirmek istiyoruz. Hem kazı, hem restoras-yon hem de korumacılık alanında yapılacak faaliyetlerde Efes, tüm arkeoloji dünyasına örnek olacak. Bu üç alandaki faaliyet sadece antik kentle sınırlı kalmayacak, aynı zamanda yöredeki Osmanlı ve diğer medeniyetlerden kalan eserleri de kapsayacak. Bu kapsamda Efes Antik Kenti ile ilgili bilimsel araştırmalara da katkıda bulunma amacındayız. Ayrıca özel bir Efes arşivi ve dijital kütüphane kuracağız. İkincisi, Efes’i dünyanın lider turizm noktaları arasında ilk sıralara taşımayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda restorasyon ve kazı çalışmalarının yanı sıra, turistlere sunulan deneyimin zenginleştirilmesini sağlayacağız. Üçüncü odağımız da tanıtım. Efes için küresel bir tanıtım platformu oluşturacağız. Bunun için de sempozyum, konser, sergiler gibi konvansiyonel yöntemlerin yanı sıra, dijital olanakları da ön planda tutan bir eylem planımız var.”

Efes’i dünya turizm liderleri arasına sokmayı hedefleyen Efes Vakfı’nın kaynaklarıyla ilgili soruları da yanıtlayan Kocabıyık, “Vakfımız başlangıçta yılda 1.5 milyon avro katkıda bulunma hedefiyle yola çıkıyor. Bunun 1 milyon avrosu  doğrudan vakfın kurucularından gelecek. Kalan 500 bin avro ise sponsor olmak isteyen kuruluşlardan temin edilecek”  dedi.

Efes’in dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olduğunu Efes Vakfı’nın dünyanın sahip olduğu bu önemli miras hakkındaki farkındalığı artırmayı hedeflediğini söyleyen Kocabıyık, “Vakfımızın hedefleri arasında, çeşitli alanlarda restorasyon ve kazı çalışmalarının yan sıra, turistlere sunulan deneyimin zenginleştirilmesi de yer alıyor” diye konuştu.

150 yılda yüzde 15’i çıktı

Yaklaşık 150 yıldan beri kazı çalışmaları yapılan ve bugüne kadar sadece yüzde 15’i çıkarılan Efes Antik Kenti’nin kazı çalışmalarına yılda ortalama 1 milyon avroyla destek olan Avusturya’nın Bilim ve Araştırma Bakanı Dr. Beatrix Karl ise gördüklerinden çok etkilendiğini söyledi. Dr. Karl, Efes projesinin Avusturya’nın ülke dışındaki en büyük bilimsel araştırması olduğunu ifade etti.

Efes’in ortaya çıkarılmasında yaklaşık 30 yıldan beri destek veren Avusturya kazı ekibinin başkanı Sabine Ladstatter ise artık arkeolojinin görülebilir hale geldiğini söyleyerek bölgede yapılacak çok proje olduğunu ancak bir şeyi ortaya çıkardıktan sonra onu korumanın daha maliyetli olduğunu söyledi. Şu anda yılda ortalama 2 milyon kişiyi bulan turistler ziyareti sırasında kalabalık nedeniyle sıkışıklıklar yaşandığını belirten Avusturya’lı kazı başkanı alternatif yürüyüş güzergâhları gibi projeler gerektiğini söyledi.

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün Efes’teki kazıları sürdürdüğünü ve enstitünün başkanı Doç. Dr. Sabine Ladstatter’ın kazı başkanı olarak görev yaptığını belirten Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, “Enstitü, 600 bin avro kaynak ayırdı, gelecek yıl bu rakam iki katına çıkacak. Bugün ise Efes ile ilgili yeni bir vakıf yola çıkıyor” diye konuştu.

Efes para basıyor

Yılda 2 milyon kişinin ziyaret ettiği Efes Antik Kent’in bir yılda devlet bütçesine sağladığı katkı 40 milyon lira düzeyinde bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bakanlığın bütçesinden antik kentlerin bakımı, korunması ve kazı çalışmaları için 24 milyon lira ayrıldığını, Efes Antik Kenti için verilen paranın ise 2 milyon lira düzeyinde olduğunu söyledi.

Bakan Günay, Efes Vakfı’nın çok önemli bir misyonla yola çıktığını belirterek, “Anadolu toprakları onlarca kültüre, farklı dillere ve dinlere ev sahipliği yaptı. Efes, bu kentler içinde en yenilerinden biri” diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/efes-vakfi-1-5-milyon-avroyla-antik-kenti-gelecekle-bulusturacak_79503.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!