Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Efes'e Topuklu Ayakkabı ile Giriş Yasağı Geliyor

Antik kentte kazı çalışmalarını yürüten Avusturya kazı heyetinin raporu üzerine harekete geçen Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, "Antik Kente Topuklu Ayakkabıyla Gelmeyin" kampanyası başlattı.

Yeni Asır Gazetesi
Efes'e Topuklu Ayakkabı ile Giriş Yasağı Geliyor

ılda yaklaşık 1.5 milyon turistin gezdiği Efes Antik Kenti'ndeki Herkül Kapısı'nın basamakları son 50 yılda 12 milimetre aşındı. Antik kentte kazı çalışmalarını yürüten Avusturya kazı heyetinin raporu üzerine harekete geçen Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, "Antik Kente Topuklu Ayakkabıyla Gelmeyin" kampanyası başlattı. Ülgür ayrıca, antik kentin belirli bölgelerine ahşap yürüme bantları yaparak, aşınmayı en aza indirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Domition Meydanı ile Celsus Kütüphanesi'ne giden Curetler Caddesi üzerinde yer alan Herkül Kapısı'nın mermer basamakları 50 yıl önce Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ekibi tarafından restore edilirken ölçümler yapılarak kaydedildi. Ekibin, son yaptığı ölçümlerle 50 yıl öncekileri kıyaslayınca Herkül Kapısı'nın basamaklarındaki aşınmayı tespit etti. Son 50 yılda 12 milimetreyi aşan aşınmanın nedenleri de açıklandı.

Herakles'in yurdu

Herkül (Herakles) Kapısı, Roma Dönemi'nin sonlarında gelip geçenleri kontrol etmek ve alt sınıflardan gelen kimselerin asiller ve zenginlerle karışmalarını önlemek amacıyla inşaa edilmişti.

Ziyaretçiler

Raporda, her yıl milyonlarca ziyaretçinin antik kent üzerinde dolaşması aşınmanın en önemli nedeni olarak gösterildi. Bir ziyaretçinin antik kenti ortalama 2 saat gezdiği belirtilirken, Celcus Kütüphanesi ve Mermer Caddesi'ndeki kokteyl ve yemeklerin de Efes'e zarar verdiği belirtildi. Ayrıca antik tiyatrodaki gösteriler için konulan malzemeler ve araçlar da aşınma nedeni olarak gösterildi.

Heyetin bilgilendirmesi üzerine, bu sorunların en azından bir bölümüne çözüm bulmak isteyen Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, bürokratları ve uzmanlarla bir araya gelerek çarpıcı bir kampanya başlatma kararı aldı. Efes Antik Kenti'ni gezen turistlere, "Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin" çağrısı yapan Ülgür, "Aslında Efes'i yüksek topuklu ayakkabılarla gezmeyi yasaklamak lazım. Ancak yasal olarak böyle bir yetkim yok. Bu yüzden böyle bir kampanya başlatıyorum" dedi.

Ahşap yürüme bandı yapılsın

Aşınmaları en aza indirmek istediklerini kaydeden Başkan Ülgür, ayakkabıların antik kente verdiği zararın kesinleştiğini söyledi. Ülgür, "Antik kentin belirli bölgelerine oturan ahşap yürüme bandı yapacağız. Ziyaretçiler bu yürüme bandını kullanacaklar ve alana zarar vermeyecek. Başka önlemler de almamız lazım. Antik kente topuklu ayakkabıyla gezenler zemine zarar veriyor. Efes Antik Kenti'ni yılda 1.5 milyona yakın turist geziyor. Burası Türkiye'nin en önemli tarihi ve kültürel miraslarından. Giden değerler geri gelmiyor" dedi.

Efes Müzesi'nden emekli arkeolog Cengiz İçten, Herkül Kapısı'nın basamaklarının 1950'li yıllarda ortaya çıkarıldığını hatırlatarak, aşınmayla ilgili gerekçeleri şöyle sıraladı:

"Ziyaretçiler bu kapıdan diğer bölgeye kanalize oluyor. Burası dar bir geçit. Binlerce kişi aynı yere basıyor. Geçitten sonra ise alan genişliyor. Yani sonrasında herkes aynı noktaya basmıyor. Aşınmanın nedeni bu. Efes'e gelenlerin mutlaka lastik ayakkabı ile gezmesi lazım. Çoğu buna uyuyor. Ama tabii topuklu ayakkabı ile gelenler de var. Başkan Vefa Ülgür'ün bu kampanyasını destekliyorum. Bu tür ayakkabılar zemine zarar veriyor. Yürüme bandı da önemli bir çalışma. Ancak Efes'e randevu ile giriş olmalı. 1 milyon kişi de gelse aynı gün içeri girebiliyor. Bu önemli bir zarar."

http://www.yapi.com.tr/haberler/efese-topuklu-ayakkabi-ile-giris-yasagi-geliyor_59557.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!