Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Efes'te 5 Yeni Lahit Bulundu

İzmir'in Selçuk İlçesi'ndeki Efes Antik Kenti'nde, Avusturyalı Kazı Başkanlığı'nın bu yıl başlattığı çalışmalarda, iki ayrı bölgede 5 lahit bulundu.

Hürriyet
Efes'te 5 Yeni Lahit Bulundu

zmir'in Selçuk İlçesi'ndeki Efes Antik Kenti'nde, Avusturyalı Kazı Başkanlığı'nın bu yıl başlattığı çalışmalarda, iki ayrı bölgede 5 lahit bulundu. Selçuk Kaymakamı Hayri Sandıkçı, Avusturyalı Efes Kazı Başkanlığı'nın Arkadiane Caddesi (Liman) ile Yedi Uyuyanlar civarında yürüttüğü çalışmalarda 5 lahit tespit edildiğini, bunlardan birinin çıkarılarak Selçuk Efes Arkeoloji Müzesi'ne konulduğunu belirtti.

Antik Tiyatro ile liman arasındaki Arkadiane Caddesi'nin Selçuk Efes Havaalanı'na yakın noktasında bulunan ve gün yüzüne çıkarılan lahidin, MS 3. yüzyıla ait olduğunun tespit edildiğini kaydeden Sandıkçı, orijinal olan ve hasarı bulunmayan lahidin kenarlarında Zafer Tanrıçası Nike, ortasında 2 adet Aşk Tanrısı Eros heykelcikleriyle o döneme ait ünlü bir kişinin büstünün bulunduğun bulunduğunu söyledi.

Hayri Sandıkçı, Yedi Uyuyanlar bölgesindeki 4 lahidin ise çıkarılması işleminin sürdüğünü anlattı.

"KRONOLOJİK LAHİT TEŞHİR SALONU AÇMAYI PLANLIYORUZ...”

Selçuk Efes Arkeoloji Müzesi Müdürü Enis Üçbaylar da son bulunan 5 lahit ile müzedeki lahit potansiyelin arttığını belirterek, “Müzenin içinde ayrı bir bölgeye kronolojik lahit teşhir salonu açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Üçbaylar, müzede, büyük bölümü Efes kazıları, St. John Kilisesi, Belevi Mezar Anıtı ve yakın çevredeki diğer ören yerlerinden getirilen, Efes ve Anadolu arkeolojisi için çok önemli Miken, Arkaik, Helenistik, Roma, Bizans ve Türk devirlerine ait eserlerin sergilendiğini bildirdi.

Enis Üçbaylar, Efes Antik Kenti ile Selçuk Efes Arkeoloji Müzesi'nin, 08.00-19.00 saatlerinde yerli ve yabancı turistlerce ziyaret edildiğini hatırlattı.

ARKADİANE CADDESİ

Efes Antik Kenti'nde, Doğu Roma imparatoru Theodosius'un oğlu Arkadius (MS 395-408), caddeye bugünkü biçimini veren onarımlar yaptırarak bir yazıt diktirmişti. Bu nedenle, 500 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğinde olan caddeye “Arkadiane” de denilmekte. Cadde iki yanında, tabanları mozaik ile kaplı, üzerleri örtülü portikler ve bunların arkasında dükkanlar bulunuyordu. İlk kez MÖ. 1. yüzyılda yapılan cadde, gerçekte bir tören caddesiydi. Anadolu'nun içlerinden uzanan karayolları burada son buluyordu. Denizaşırı ülkelerden gelen pek çok ünlü kişinin yanında, imparator ve prokonsüller de bu caddeden kente girmişlerdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/efeste-5-yeni-lahit-bulundu_28766.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!