Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ege’de 111 Belediye Kurtuldu

Danıştay’ın ve Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları, Ege’de de bayram havası estirdi. Bölgedeki 111 beldede 29 Mart’taki yerel seçime girebilecek olmanın sevinci yaşanıyor

Milliyet Gazetesi
Ege’de 111 Belediye Kurtuldu

Danıştay’ın ve Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları, Ege’de de bayram havası estirdi. Bölgedeki 111 beldede 29 Mart’taki yerel seçime girebilecek olmanın sevinci yaşanıyor

İtiraz edenler kapanmayacak

TBMM, 6 Mart’ta nüfusu 2 binden az 862 beldeyle büyükşehir sınırlarındaki toplam bin 145 belediyenin kapatılmasını öngören 5747 sayılı yasayı kabul etti. CHP, iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, 122 belde dışında kalan 740’ını kapattı. Ancak Danıştay, bu beldelerin de tüzel kişiliklerinin devam ettiği kararını verdi. YSK, itiraz edenlerin 29 Mart’taki seçime girebileceğini açıkladı. Ege’de kapatılan 111 belediyeye de umut ışığı yandı.

Başkanlar: Hak yerini buldu

Bu beldelerden Ödemiş Bozdağ’ın belediye başkanı Mehmet Keskin, “Biz, Ankara 15. İdare Mahkemesi’nde dava açtık. Hak yerini buldu. Bu, 29 Mart 2009 seçimi için alınmış bir karar. 2014’te de aynı sıkıntılar yaşanacak. TÜİK’in Adrese Dayalı Nüfus Sistemi verilerine inanmıyoruz. Halen kaydolmayanlar var” dedi. Bayındır’ın Zeytinova Belediye Başkanı Ali Doğa da, “1.5 ay önce dava açmıştık. Ankara’dan gelen haberle sevindik” diye konuştu.

Onların umudu Avrupa

Büyükşehir sınırlarındaki kapatılan birinci kademe belediyeler ise mücadelelerini sürdürüyor. Bunlardan biri de 5747 sayılı yasanın iptaline öncülük eden Seyrek Belediyesi’nin başkanı Nurgül Uçar. Uçar, 1 Mayıs’ta Danıştay’a davalar açtıklarını belirtti, şöyle dedi: “Bu durumda büyükşehir sınırlarında kalan 147 belde belediyesi kapalı
kaldı. Çünkü birçoğu birleşti. İzmir’de kapatılan belde sayısı 37. Biz, İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurduk. Sonucunu bekleyeceğiz, ama biz şimdiden kazandık.”

Buralarda sevinç var

Aydın: Mursallı, Ataeymir,   Geyre, Yenice, Bıyıklı, Yeniköy, Başaran, Kurtuluş, Arslanlı, Pirlibey, Salavatlı.
Balıkesir: Ilıca, Karaağaç,  Kızıksa, Gölcük, Yaylabayır.
Çanakkale: Gülpınar, Balıklıçeşme, Kozçeşme, Yeniçiftlik, Kavakköy, Kumkale, Akçakoyun, Pazarköy.
Denizli: Darıveren, Dodurgalar, Gölcük, Kelekçi, Kumafşarı, Yassıhüyük, Yeşildere, Yumrutaş, Gölemezli, Boğaziçi, Dağal, Kutlubey, Belevi, Denizler, Hançalar, İsabey, Ortaköy, Selcen, Beylerli, Gemiş, Eziler, Karaçay, Kızılyer, Gölbaşı, Karaköy, Aşağışamlı, Cankurtaran, Ahmetli, Duacılı, Sığma, Tosunlar, Baharlar, Çağırgan, Garipköy, Kızılca, Pınarlar, Solmaz, Ulukent.
İzmir: Zeytinova, Ayaskent, Yenikent, Bozdağ, Çaylı,  Kayaköy, Konaklı.
Manisa: Gökkaya, Kemaliye, Piyadeler, Durhasan, İcikler, Mahmutlar, Çiçekli, Kayacık, Sandal, Hacıhaliller, Hamzabeyli, Sancaklıiğdecik, Selimşahlar, Üçpınar, Yağcılar, Yeniköy, Mersinli, Poyrazdamları, Alibeyli, Gökçe, Gümülceli, İshakçelebi, Kumkuyucak, Nuriye, Yağcılı.
Muğla: Çamlıbel, Çayboyu, Turunç, Bafa, Bencik,   Bozüyük, Yeşilbağcılar.
Uşak: Büyükoturak, Ahmetler, Güllü, Karbasan, Güre, Ağaçbeyli, Avgan, Hasköy, Kışla, Omurca.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egede-111-belediye-kurtuldu_65388.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!