Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ege'de 40 Bin Kaçak Bina Var

3-4 yılda bir çıkarılan imar afları, belediyelerin yıllardır gözyumması, Ege'nin dört bir yanında onbinlerce "Zümrüt Apartmanı" dikilmesine neden o

Yeni Asır
Ege'de 40 Bin Kaçak Bina Var

b>3-4 yılda bir çıkarılan imar afları, belediyelerin yıllardır gözyumması, Ege'nin dört bir yanında onbinlerce "Zümrüt Apartmanı" dikilmesine neden oldu...

Türkiye, Konya'daki bina faciasının yaralarını sarmaya çalışırken, Ege Bölgesi'nde 40 bin kaçak bina olduğu ortaya çıktı. Tamamına yakını hakkında yıkım kararı bulunan binalar, belediyelerin yeterli maddi ve teknik güce sahip olmamaları yüzünden yıkılamıyor. Ege'de kaçak yapı sayısı bakımından ilk sırayı İzmir alıyor. İzmir'i Denizli, Aydın, Manisa, Balıkesir, Uşak, Muğla ve Çanakkale izliyor.
Uzmanlar, bu binalarda yaşayan yüzbinlerce kişinin hayatının tehlike altında bulunduğunu belirterek, kaçak yapılara karşı uyarıyor.

Çaresiz kaldılar
Kaçak binaları tek tek belirleyip para cezası kestiklerini ve yıkım kararı aldıklarını belirten Egeli belediye başkanları, bütçeleri yetmediği için uygulamaya geçemediklerini anlattı.
Kaçak binaların yıkımının onlarca yılda bitirilebileceğini belirten başkanlar, belediyelere "anında yıkım" yetkisi verilmesini istedi. Başkanlar ayrıca, muhtarlara da kaçağı ihbar etme zorunluluğu getirilmesi halinde sorunun büyük ölçüde aşılacağını kaydetti. Belediye başkanları bundan sonra imar affı getirilmeyeceğinin garanti altına alınması gerektiği konusunda görüş birliğine vardı.

İZMİR'DE
Konak 7 bin
Karşıyaka 6.500
Bornova 3 bin
Narlıdere 7.500
Güzelbahçe -
Gaziemir 1.500
Çiğli 1.500
Buca 4.500
Balçova -
Toplam 31.500

EGE BÖLGESİ'NDE
İzmir 31.500
Denizli 1.700
Aydın 1.500
Manisa 1.500
Balıkesir 1.400
Uşak 1.250
Muğla 800
Çanakkale 700
Toplam 40.350

BELEDİYE BAŞKANLARI: NE YAZIK Kİ ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI...

Salihde yaygın
* ZİYA TAN (Balıkesir Bel. Başkanı):
Yıllardır yapılan sıkı denetimler sayesinde Balıkesir merkezde kaçak yapı bulunmuyor. Ancak sahil kesimlerinde kaçak yapılaşma yaygın. İlçelerde yaklaşık 1.400 dolayında kaçak yapı olduğunu tahmin ediyoruz.

Merkezde azaldı
* ADİL AYGÜL (Manisa Bel. Başkanı):
Manisa'da 2 bin kaçak yapı vardı. Ancak son birkaç yılda yapılan imar-islah uygulamalarıyla bu sayı 150'ye düşürüldü. Ancak ilçelerle birlikte Manisa'da 1.500 kadar kaçak bina bulunuyor.

10 tanesi yıkıldı
* İLHAMİ ORTEKİN (Aydın Belediye Başkanı):
Kent merkezinde 220 kaçak bina var. Ancak ilçelerle birlikte bu sayı 1.500'ü buluyor. Şehir merkezinde yıkım kararı alınan kaçak yapıların bir kısmını yıktık. İhbarların ardı arkası kesilmiyor. Bugüne kadar yıkım uyguladığımız toplam 10 kaçak yapı var.

Arsa sağladık
* ALİ AYGÖREN (Denizli Bel. Bşk.):
Kent merkezinde bin kaçak yapı bulunuyor. İlçelerle birlikte bu rakam 1.700'e ulaşıyor. Gecekonduda yaşayan ailelere ödeme kolaylığı sağlanarak arsa temin edildi. Bunların tamamen ortadan kalkması için ailelere arsaların yanı sıra proje de hazırlıyoruz.

İşi sıkı tuttuk
* OSMAN GÜRÜN (Muğla Bel. Bşk.):
Muğla kent merkezinde kaçak yapı ve gecekondu bulunmuyor. Muğla, kaçak yapılaşma ve gecekondunun olmadığı nadir illerimizden biri. Belediye olarak kaçak yapılaşmaya izin vermedik. Ancak ilçelerde ve özellikle sahil kesimlerinde 800 civarında kaçak yapı var.

Son günlerde arttı
* ALİ ERDOĞAN (Uşak Bel. Başkanı):
Uşak'ta ilçelerle birlikte 1.250 kadar kaçak yapı bulunuyor. Yerel seçimlerin yaklaşması ve havaların iyi gitmesi nedeniyle Uşak'ın çeşitli bölgelerinde kaçak inşaat yapanların sayısı arttı. Biz de denetimlerimizi artırdık.


40 yıl sürer
* CEMİL ŞEBOY (Buca Bel. Başkanı):
Kaçak yapıların yıkım maliyeti 24 trilyonu buluyor. Buca'daki 4.500 kaçak binanın yıkımı 30-40 yıl sürer. Kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için imar affı çıkartılmamalı. Belediye başkanına anında yıkım yetkisi verilmeli.

Af çıkarsa olmaz
* ERDAL İZGİ (Konak Bel. Başkanı):
Türkiye'de 11 imar affı çıkarsa, kaçak yapılaşma alışkanlık haline gelir. Belediye kaçağı tespit eder, encümene gönderir. Encümenden yıkım ve para cezası çıkar. Ancak yıllardan beri yıkım yapılamamıştır. Konak'ta 7 bine yakın yıkılması gereken bina var.

Gecekondu yok
* İSMET KILIÇ (Gaziemir Bel. Bşk.):
Gaziemir'de yaklaşık 1.500 kaçak yapı bulunuyor. Gecekondu ise hiç yok. Kaçak yapılarda yıkım kararı alıyoruz. Ancak uygulamada zorluk çekiyoruz. Yıkım yapacağın evde vatandaş oturuyor. Kolay mı bu işler? Sık sık af çıkarsa bu işlerin önüne geçilemez.

Hiç kolay değil
* ŞEBNEM TABAK (Karşıyaka Bel.B.):
Yıkım işlemi belediyelerin altından kalkamayacağı bir konu. Elimizdeki araç ve gereçle yıkımı gerçekleştirmemiz mümkün değil. Belediyeye yıkım için ayrı bir bütçe verilerse yıkılabilir. Yoksa çok pahalıya gelir.

Görev belediyenin
* ABDÜL BATUR (Narlıdere Bel. Bşk.):
Narlıdere kaçak sayısı 500 civarında. 7 bin de gecekondu var. Gecekondu bölgesinde yaşayan insanları Kent Yenileme Projesi ile çağdaş binalarda yaşamalarını sağlıyoruz. Bugüne kadar 350 gecekondu sahibini modern konutlarına yerleştirdik. Belediyeler taşın altına elini sokmalı.

Göç çok fazla
* CENGİZ BULUT (Bornova Belediye Başkanı):
Bornova'da encümenin para ve yıkım cezası verdiği 2-3 bin kaçak bina var. Kaçak inşaatları takip ediyoruz. Bornova'da gecekondu yok. Kaçak yapılaşmanın nedeni imar afları değil. Türkiye'de olağanüstü bir göç var. Proje parası veremeyecek kadar fakir olan insanlar başlarını sokmak için kaçak bina yapıyor. Dengesiz gelir dağılımı sürdüğü müddetçe bunun önüne geçemeyiz.

İnsanlar bekledi
* ERTAN AVKIRAN (Güzelbahçe Bel. Bşk.): Güzelbahçe'de kaçak yok. İnsanların iki katlı evleri var. Barınmaları için yaptılar. İlçe kendi dokusunu koruyor. İlçe halkı yıllardır namusuyla, şerefiyle imarın gelmesini bekledi.

Konya örnek olsun
* A. İHSAN ÜLKER (Balçova Bel. Başkanı): Konya, insanlarımıza örnek olsun. Bize uğramadan kimse bina yapamaz, kaçak kat çıkamaz. Kaçak olduğunda hemen müdahale ediyoruz.


http://www.yapi.com.tr/haberler/egede-40-bin-kacak-bina-var_8965.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!