Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ege’de Acil Önlem Alınmalı

Manisa’da geçtiğimiz hafta meydana gelen depremin ardından bölge 28 Ocak Salı günü yine sallandı. Türkiye, Elazığ’da gerçekleşen 6,8’lik depreme kilitlenmişken uzmanlar, tedbirler alınmazsa depremin Ege’yi yerle bir edeceğini söylüyor.

yapi.com.tr
Ege’de Acil Önlem Alınmalı

Elazığ’ın Sivrice ilçesindeki 6,8’lik depremin yankıları sürerken gözler deprem riski yüksek olan Ege Bölgesi’ne çevrildi. Önceki hafta Manisa Akhisar’da gerçekleşen 5,4 büyüklüğündeki depremin ardından bölge 28 Ocak Salı günü yine sallandı.

BirGün’den Aycan Karadağ ve Berkay Sağol’un haberine göre; Dünyada deprem riski en yüksek bölgelerin başında gelen Ege Bölgesi’nde, art arda gelen depremler, bu riski doğrular vaziyette. Uzmanlar ise tüm bunlara rağmen Ege Bölgesi’nde de gereken derslerin alınmadığı konusunda hemfikir.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Zafer Akçığ konuyla ilgili şunları söyledi: “İnsanlarımız deprem faylarını bilmek yerine depreme ne kadar hazırlıklıyız bunlarla uğraşmalılar. Konu sadece binayı sağlam yapmak değil. Bina yenileniyor, başka yapılan bir şey yok. Bu kesinlikle sağlıklı değil. Zaten bu, kentsel dönüşüm de değil. Eğer bir kentsel dönüşüm yapacaksınız oradaki ada bazını kontrol etmeli ve binaları analiz etmelisiniz. Yaptığımız çalışmalarla İzmir’e bütün bakma imkânı bulduk. İzmir’de sıkıntılı yerlere odaklanmamız gerekir. İzmir’in bütün düzlükleri deprem tehlikesi ile karşı karşıya.”

“Manisa yerle bir olabilir”
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı Fethi Nazım Obus ise şöyle konuştu: “1 haftadır sürekli depremlerin olduğu Manisa da diğer şehirler gibi depreme hazır değil. Manisa Valiliği ve Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin elinde hali hazırda riskli yapılarla ilgili bir rapor da yok. O sebeple Manisa şehri 5,4 şiddetinden büyük olası bir depremle yerle bir olma riskini bulunduruyor. Manisa’daki binaların çoğu 1999 ve 2007 deprem yönetmeliğinden önce yapılmış ve birçoğu yapıldıktan sonra denetlenmemiş, tekrardan sağlamlık raporu verilmemiş. Bu Manisa için çok riskli bir durum. Manisa’nın depreme hazır olması için deprem master planı yapılması lazım.”

Jeoloji Mühendisi Ali Aykut Ece de şunları söyledi: “Manisa’dan da ciddi enerji yüklü fay hatları geçiyor. Manisa’da ciddi bir deprem bekliyorum ve bu deprem Akhisar’da yaşanan 5,4 şiddetinden daha büyük şiddette bir deprem olacaktır. O büyüklükte bir deprem Manisa’da çok yıkıcı sonuçlara yol açabilir. Ev alırken insanlar, mutfağından, parkesinden ve dış görünüşünden ziyade binaları sorgulamaları lazım. Bina zeminlerinin iyi incelenmesi gerekiyor.”

“Denizli’de aktif faylar var”
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Doç. Dr. Barış Semiz de şöyle konuştu: “Denizli aktif illerden biri. Her an burada deprem olacak gibi işlem yapılması gerekiyor. Aktif fay hatlarının olduğu yerlerde kentsel dönüşüm yapılması, yeni açılacak alanlarda sağlam zemin etüt raporlarının daha sağlam yapılması, denetleme mekanizmasının yerel yönetimler tarafından daha düzgün yapılması lazım."

Şehirleri tarım alanlarına uzatmanın yıkım getirdiğini söyleyen TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Şevket Murat Şenel ise şunları söyledi: “Denizli’nin Acıpayam ve Bozkurt ilçelerinde meydana gelen depremlerden sonra kapsamlı bir çalışma yürüttük. Acıpayam için, depremin meydana geldiği bölgeden ziyade ovanın içinde hasarın daha fazla olduğunu tespit ettik. Buralara bina yapmaya başladıkça bedelinin daha ağır olduğunu gördük. Şehirleri büyütürken, tarım alanlarına şehirleri uzatmalarının sonuçları. Bakanlık toplamda 1 buçuk milyon eski bina olduğu söyledi. 2019 yılında 300 bin binanın dönüştürüme hedefi tutmadı. 2020 için öngörülen hedef 65 bin açıklandı. 65 bin gibi rakamlar hedefleyerek bir buçuk milyon sorunlu binayı 25 yılda ancak dönüştürebiliriz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egede-acil-onlem-alinmali_177345.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!