Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ege'de Konut Hamlesi

Balıkesir ve Uşak' taki konut sorunları bir bir çözülüyor. Balıkesir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi arasında sürdürülen görüşmeler so

Yeni Asır
Ege'de Konut Hamlesi

b>Balıkesir ve Uşak' taki konut sorunları bir bir çözülüyor.

Balıkesir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi arasında sürdürülen görüşmeler sonucunda kentte yapılması kararlaştırılan 792 konuttan 296'sının ihalesi Ankara'da yapıldı.

Katılımcı 20 firmanın teklifleri değerlendirilecek ve kazanan firma 15 gün sonra açıklanacak. İhale nedeniyle üç gün Ankara'da kalan Balıkesir Belediye Başkanı Sabri Uğur, kente dönüşünde yaptığı açıklamada, ihaleyi kazanan firmanın 400 günde anahtarları kendilerine teslim edeceğini söyledi.

Müracaat aralıkta
Uğur, diğer 496 konutun ihalesinin 11 Kasım Perşembe günü yine Ankara'da Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nda gerçekleştirileceğini, önümüzdeki pazartesi günü de 792 konutun ada içi genel altyapı, çevre düzenlemesi ile inşaat safhası ve sonrası danışmanlık hizmetlerinin ihalesinin yapılacağını belirtti.
Başbakanlıkça uygulanan Toplu Konut Projesi kapsamında yapılacak konutlar için vatandaşlar, aralık ayından itibaren belediyeye müracaatlarını yapmaya başlayacak.

Şartlar belirlendi
Toplu konuttan faydalanmak isteyen vatandaşlarda üzerine kayıtlı ev tapusu olmaması şartı aranacak. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından belirlenen şartlar doğrultusunda ev sahibi olanlara evlerinde kendilerinin ikamet etme zorunluluğu getiri kendi evlerinde ikamete mecbur olacak; konutlarını kiraya veremeyecek.
Projenin Ziraat Bankası'ndan alınacak olan kredi ile gerçekleştirilecek.

Uşak'ta tapular hazırlanıyor

Uşak Kemalöz Mahallesi Değirmendere Mevkisi'nde yapılan ve arsa mülkiyeti sorunu 6 yıl sonra çözümlenen kooperatiflerin 31 bloğuna ait arazi tapuları bu ayın sonuna kadar kooperatif yöneticilerine teslim edilecek.

Kendi dönemlerinden önce yapılan toplu konutların sorununu 6 ayda çözdüklerini söyleyen Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, "Bizim dönemimizden önce yapılan 2 bin 400 konutluk toplu konut alanı ile ilgili sorununu çözmüş bulunuyoruz. Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile vardığımız anlaşmaya göre, 31 blok için kent merkezindeki Kültür Merkezi alanı ile birebir takas işlemi uyguluyoruz. Belediye olarak da takas işlemlerinin tamamlanmasının ardından iki hafta içinde 31 taşınmazın tapularını vereceğiz" diye konuştu.

52 bloklu 2 bin 400 konutluk alanda 31 bloğun tapularını vereceklerini söyleyen Apaydın, "Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile imzaladığımız sözleşme doğrultusunda 31 bloğun takasını tamamlayıp tapularını dağıtacağız. Kalan 21 bloğun sorunu için görüşmeler devam ediyor. Bu bloklarda inşaata başlanmış olsaydı sorunu çözecektik. Bunlarda herhangi bir inşaata başlanmadığı için takas yapamadık, fakat görüşmelerimiz sürüyor" dedi.

Takas yapılacak
Uşak Toplu Konut Alanı 150 bin metrekareden oluşuyor. Alan üzerinde toplam 52 kooperatifinin arazisi bulunurken, 18 kooperatif inşaatta son aşamaya geldi. Erhan Akçay'ın belediye başkanlığı zamanında arazi kooperatiflere satılmasına rağmen, resmi bir anlaşma bulunmadığı için hazine arazisi üzerinde bulunan toplu konutlar kaçak duruma düşmüştü. Önceki Belediye Başkanı Ali Erdoğan döneminde de 1999'da çıkan sorun devam etmiş ve 2004 yılında AKP Uşak Milletvekili Alim Tunç ve Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın'ın girişimleri doğrultusunda arazinin Kültür Sitesi arsası ile birebir takas yapılması kararlaştırılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egede-konut-hamlesi_19472.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!