Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ege'de Tarihi Yapılar Çürüyor

Ege illerinden İzmir, Aydın, Balıkesir, Denizli, Manisa, Muğla ve Uşak'ta 7 bin 676 tescilli taşınmaz varlık belirlenmesine rağmen tadilat için başvuranların sayısı 200'ü geçmedi. İzmir'de kültürel hayata kazandırılacak eserlerin tespiti için envanter çalışması sürüyor. 2010 yılı itibariyle proje yardımı için yapılan 26 başvurudan 11'i uygun

Yeni Asır Gazetesi
Ege'de Tarihi Yapılar Çürüyor

Ege illerinden İzmir, Aydın, Balıkesir, Denizli, Manisa, Muğla ve Uşak'ta 7 bin 676 tescilli taşınmaz varlık belirlenmesine rağmen tadilat için başvuranların sayısı 200'ü geçmedi. İzmir'de kültürel hayata kazandırılacak eserlerin tespiti için envanter çalışması sürüyor. 2010 yılı itibariyle proje yardımı için yapılan 26 başvurudan 11'i uygun bulundu. Uygulama yardımı için 13 başvurudan 8'i kabul edildi.

Denizli'de şahıslara ait yapıların korunarak yaşatılması, bakım ve onarımı için devlet proje maliyetini karşılayıp 50 bin lira da destek verirken, 5 yılda 380 tescilli yapı arasından sadece 10'u için başvuru yapıldı. Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, halkın duyarsız olduğunu söyledi.

Tapulu malları

Korkmaz, kentte tescillenen 507 yapıdan 380'inin sivil mimarlık örneği olduğunu belirterek, "Tamamı vatandaşın tapulu malı. Bu eserler gün geçtikçe yıpranıyor. 24 Eylül'e kadar başvuruda bulunacaklar mali destek yararlanabilecek" dedi.

Balıkesir'de 3 bin 100'ün üzerinde tescilli taşınmaz varlık var. Ancak işlemleri sürenlerle birlikte 27 kişi, evinin ayakta kalması için başvurdu. Uşak'ta 149 tescilli yapıdan 3'ünü belediye, 4'ünü Özel İdare, 8'ini de şahıs yaptırdı. Aydın'da 766 tescilli yapının kültürel hayata kazandırılması beklenirken, resmi başvuru sayısı 12'de kaldı. Muğla genelinde 169 anıtsal, bin 395 şahsa ait olmak üzere bin 564 tescilli yapı belirlendi. Devletin desteğini alarak evini yaptırmak isteyenlerin sayısı 15'te kaldı.

Manisa Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, "Kentimizde bin 717 kültür varlığı var. Bugüne kadar sadece 6 kişi başvurdu. Koruma altına alındıktan sonra evlerine çivi bile çakamayacaklarını sanıyorlar" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egede-tarihi-yapilar-curuyor_82411.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!