Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ege’deki Arapapıştı Kanyonu'na Ziyaretçi Akını

Muğla, Aydın ve Denizli illerinin kesiştiği noktada binlerce yıl içerisinde oluşan 380 metre yükseklik 6 kilometre uzunluğundaki Arapapıştı Kanyonu ziyaretçi akınına uğruyor. Kanyonda gizemli aya mezarları, gizli manastır, Roma Bizans dönemi tarihi kalıntılar, doğal kemer, körteke kalesi, terzini (gavurevi), tarihi kemer köprüsü bulunuyor.

yapi.com.tr
Ege’deki Arapapıştı Kanyonu'na Ziyaretçi Akını

2017 Nisan sonunda hizmete giren 380 metre yükseklik, 6 km. uzunluğundaki Arapapıştı Kanyonu’nu iki yılda 100 bin kişi, 2019'un ilk 3 ayında ise 7 bin kişi gezdi. Kanyona gitmeden önce turlarda yer ayırtmak gerekiyor. Gezi için en iyi ayların nisan ve mayıs olduğu belirtiliyor.

Ziyaretçi sayısı sürekli artıyor
Aydın Büyük Şehir Belediyesi Basın Müdürü Onur Ararsu, her geçen gün ziyaretçi sayısı arttığını belirterek şöyle konuştu; “Örneğin bu senenin 3 ayında 7 bin ziyaretçiyi ağırladık. Bundan ayrı olarak bölgeye gezmeye gelip de tekne turlarımıza katılmadığı için sayısını bilemediğimiz ziyaretçiler de var”

Dünyanın 8. harikası
Sözcü'den Mustafa Sarıipek'in haberine göre; su seviyesinin alçalmasıyla ortaya çıkan çok sayıda mağaralar bulunduğunu belirten Aydın Büyükşehir Belediyesi adına kanyon sorumlusu Ümit Aysal, “Kayalar arasındaki dar kilisede yarasa ve yılanlar var. Ardıç ağaçları döşemek suretiyle içeriyi yaşanacak biçime getirmişler. Haziran ayından sonra sular alçaldığında mağaralar ortaya çıkıyor. Bunların en büyüğü 16 metrekarelik bir mağara. Bölgede yabani keçiler, karabatak, kızıl şahin, porsuk, tilki, gribalıkçıl, akbalıkçıl, suda ise gökkuşağı alabalığı ve yayın balığı yaşıyor” diye konuştu.

Arapapıştı adını nereden alıyor?
1958 yılında merhum başbakan Adnan Menderes tarafından yapılan Kemer Barajı’nda suların yükselmesiyle oluşan kanyonun ismi bir rivayete dayanıyor. M.S 7. yy'da Bizans Hükümdarı Heraklius döneminde Afrodisyas'ı doğu yönünden istila etmeye çalışan Perslerin karşılarına çıkan kanyonu görünce şaşırıp kalmaları sonucu halk arasında şaşırıp kalmak anlamına gelen “Apıştı” kelimesiyle birleştirilerek “Arapapıştı” adı verilmiş.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/egedeki-arapapisti-kanyonuna-ziyaretci-akini_172286.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!