Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Egeli Belediyelerde Neler Oluyor?

Ege Bölgesi’nde 4’ü İzmir olmak üzere 9 belediye başkanı başta zimmet, sahtecilik, ihaleye fesat karıştırmak ve görevini kötüye kullanmak olmak üzere çeşitli suçlardan yargılandı. Bazıları halen cezaevinde bulunurken, bazıları kamu hizmetinden el çektirildi.

Hürriyet Gazetesi
Egeli Belediyelerde Neler Oluyor?

Ege Bölgesi’nde 4’ü İzmir olmak üzere 9 belediye başkanı başta zimmet, sahtecilik, ihaleye fesat karıştırmak ve görevini kötüye kullanmak olmak üzere çeşitli suçlardan yargılandı. Bazıları halen cezaevinde bulunurken, bazıları kamu hizmetinden el çektirildi.

İzmir’de, son 1.5 yıl içinde dört ayrı belediyeye jandarma ve polisin yaptığı baskınlarda, 184 kişi gözaltına alınırken, aralarında 3’ü CHP’li, 1’i AKP’li 4 belediye başkanının da bulunduğu 77 kişi tutuklandı.

Urla

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün talimatıyla ilk operasyon, 30 Temmuz 2007’de, Urla Belediyesi’ne yapıldı. Urla Meydan Projesi, zimmete para geçirme iddiası ve URİT şirketinin muhasebe bürosunda çıkan yangınla ilgili yapılan soruşturma kapsamında Hortum Operayonu düzenlendi. Gözaltına alınan 17 kişiden, aralarında Urla Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu’nun bulunduğu 7 kişi tutuklandı. Karaosmanoğlu daha sonra tahliye edilip, görevine döndü.

Kaynaklar

Bir yıl sonra 4 Temmuz 2008’de, Buca ilçesine bağlı Kaynaklar Beldesi Belediyesi’ne, İzmir İl Jandarma Komutanlığı’nca, "ihaleye fesat karıştırmak, yolsuzluk, rüşvet, görevi kötüye kullanma, silah kaçakçılığı, ateşli silahlar kanuna muhalefet, resmi belgede sahtecilik" suçlamasıyla jandarma tarafından baskın düzenlendi. Operasyonda gözaltına alınan 46 kişiden aralarında AKP’li Başkan Mustafa Karagülmez, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı M.S’nin de bulunduğu 19 kişi tutuklandı.

Buca 1

15 Nisan 2008 de Buca Belediyesi’nde düzenlenen, "Keşif" adlı rüşvet operasyonunda, aralarında belediye Ruhsat ve Denetleme Şube Müdürü ile personelinin de bulunduğu 18 kişi, gözaltına alındı. Zanlıların 2007 kayıtlarında 150 ruhsat dosyasında usulsuzlük yaptıkları ileri sürüldü, 12’si mahkemece tutuklandı.

Güzelbahçe

6 Ocak 2008’de, imar kanununa muhalefet, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet alıp verme gibi bir çok suça karıştıkları öne sürülen, aralarında CHP’li Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, Değirmendere Beldesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Necati Şemsettin Eren’in de bulunduğu 74 kişi, polisin, "Sarmaşık" adını verdiği operasyonla yakalandı. Adliyeye sevkedilen zanlılardan aralarında CHP’li Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, Değirmendere Belde Belediye Başkanı Necati Şemsettin Eren’in de bulunduğu 39 kişi tutuklandı.

Buca 2

Son operasyonda ise, 20 Ocak 20092da Buca Belediyesi’ne sabahın erken saatlerinde ikinci baskın düzenlendi, AKP’li Belediye Başkanı Cemil Şeboy’la birlikte belediye meclis üyeleri, bürokratlar ve müteahhitlerden oluşan 29 kişi, "Arıkovanı" adlı operasyonla yakalanıp gözaltına alındı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egeli-belediyelerde-neler-oluyor_65992.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!