Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ege'nin Artık Akredite Bir Doğaltaş Analiz Laboratuvarı Var

Ege Maden İhracatçıları Birliği ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü işbirliğiyle Afyonkarahisar'da kurulan Doğaltaş Analiz Laboratuvarı (DAL), Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildi. Ulusal ve uluslararası standartları kullanarak doğaltaşlarla ilgili test ve analizlerin tamamına

yapi.com.tr / AA
Ege'nin Artık Akredite Bir Doğaltaş Analiz Laboratuvarı Var

Ege Maden İhracatçıları Birliği ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü işbirliğiyle Afyonkarahisar'da kurulan Doğaltaş Analiz Laboratuvarı (DAL), Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildi. Ulusal ve uluslararası standartları kullanarak doğaltaşlarla ilgili test ve analizlerin tamamına yakınını yapabilecek şekilde oluşturulan laboratuvar, Afyonkarahisar ve çevre illerle Türkiye'nin dört bir yanından bu yönde gelecek talebi karşılayabilecek.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç ve DAL Üst Düzey Yöneticisi Prof. Dr. Eyüp Sabah, Türkiye'de doğaltaş sektörünün durumunu ve DAL'ın akredite olmasıyla ilgili süreci İzmir'de düzenlenen basın toplantısında değerlendirdi. Arslan Erdinç, dünya genelinde doğaltaş sektörüne büyük talep bulunduğunu, ancak vergiler nedeniyle Türkiye'nin yurt dışında rekabet edemediğini söyledi. Türkiye'nin en büyük doğaltaş rezervine sahip sayılı ülkeler arasında yer aldığını dile getiren Erdinç, ''Nihai üretime en azından ihracat sırasında destek çıkılması lazım'' dedi.

Erdinç, Türk doğaltaşının yurt dışında yer alabilmesi için analiz ve raporlamanın önem taşıdığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Dünya genelinde 100 milyarlarca dolarlık inşaat yatırımı var ve buna paralel olarak da doğaltaş talebi. Ancak biz, dolar kuru nedeniyle yurt dışında rekabette zorlanıyoruz. Ayrıca, bu projelerde taşın analizini görmek istiyorlardı. Türkiye'de böyle bir laboratuvar olmadığı için raporlama aşaması zaman alıyordu ve maliyetliydi. DAL'ın hayata geçmesiyle bu problem de ortadan kalkmış oldu.''

Afyonkarahisar'ın mermerin merkezi olduğunu ifade eden Erdinç, Sağlık Bakanlığı ve TOKİ'nin işbirliğinde ilde yapılan bir hastanenin Çin granit taşlarıyla döşendiğini kaydetti. Erdinç, şu görüşleri dile getirdi:

''Bu hastane 30 bin metrekarelik bir alanda. Doğaltaş tarihinin başlangıcının olduğu bu yerdeki hastane Çin granitleriyle döşeniyor. Bunun bertaraf edilmesi gerekir. Çok üzücü bir durum. Bununla ilgili bir yasa bulunmasına rağmen maalesef yasa uygulanmıyor. Yerli taşa dönüştürülmesi için yaptığımız çalışmalardan da sonuç alamadık. Çin taşı aslında ucuz değil. Çin'den çıkışı ucuz olabilir ama taşlar burada kamuya çok yüksek fiyata satılıyor. Arada büyük rantlar var. Yerli taştan 4-5 misli daha pahalıya geliyor.''

Granit taşların radon gazı yaydığını, bu gazın en az sigara kadar akciğer kanseri riski yarattığını ileri süren Erdinç, bu nedenle granit analizinin önemli olduğuna dikkati çekti. Erdinç, İzmir'deki metroya da granit değil, doğaltaş döşenmesi gerektiğini dile getirdi. Madencilik Bakanlığı kurulacağı yönünde duyumlar aldıklarını ifade eden Erdinç, bunun sektöre önemli katkı sağlayacağını söyledi.
    
Analizler Birlik üyelerine yüzde 50 indirimli
    
DAL Üst Yöneticisi Prof. Dr. Eyüp Sabah da, ''mermerin başkenti'' olarak nitelendirilen Afyonkarahisar'da 450'nin üzerinde mermer işleme tesisi bulunduğunu belirterek, her geçen yıl artış trendi gösteren sektörü çok önemsediklerini vurguladı. Dünya mermer rezervlerinin yüzde 40'ının Türkiye'de bulunduğunu kaydeden Sabah, mermer ocaklarının yüzde 90'ının da Balıkesir, Afyonkarahisar, Eskişehir, Uşak, Kütahya, Muğla, Bursa, Aydın ve İzmir'de yer aldığını bildirdi.

Prof. Dr. Sabah, Türkiye'de CE işareti markalaması için ihtiyaç duyulan analizlerin yapılabileceği donanımlı ve akredite bir laboratuvar olmadığını ifade ederek, bu ihtiyacı karşılamak için Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin desteğiyle DAL projesini hayata geçirdiklerini anlattı. Birliğin DAL için 956 bin liralık finansal destek sunduğunu ve laboratuvarın maliyetinin yaklaşık 1 milyon lira olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sabah şu bilgileri verdi:

''Birlik üyeleri için yapılacak test ve analizler yüzde 50 indirimli olacak. Hedefleri yüksek tuttuk. Türkiye'de Bor Enstitüsü kuruldu. Neden Mermer Araştırma Enstitüsü de olmasın? Mükemmeliyet merkezi olma düşüncemiz var. Bunun için de AB projelerine başvurmayı düşünüyoruz. DAL'da 18 ayrı test ve analiz yapılabiliyor. Maliyetler yurtdışındaki kurumlara göre daha düşük.''

Prof. Dr. Sabah, yurtdışından gelecek taleplere de cevap verebilecek durumda olduklarını, elde ettikleri gelirle kendilerini geliştirmeyi ve yenilemeyi amaçladıklarını, burada Ar-Ge çalışması da yapacaklarını sözlerine ekledi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/egenin-artik-akredite-bir-dogaltas-analiz-laboratuvari-var_82110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!