Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ege'nin İhratacatını Demir Çelik Kurtardı

Ege İhracatçı Birlikleri'nin ihracatı Ağustos ayında 2007'nin Ağustos ayına göre yüzde 27'lik artışla 693 milyon 744 bin 948 dolara çıkarken, artışın neredeyse tamamı ihracatını yüzde 128 arttıran Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği'nden kaynaklandı.

Yeni Asır GazetesiEge İhracatçı Birlikleri'nin ihracatı Ağustos ayında 2007'nin Ağustos ayına göre yüzde 27'lik artışla 693 milyon 744 bin 948 dolara çıkarken, artışın neredeyse tamamı ihracatını yüzde 128 arttıran Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği'nden kaynaklandı. Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ve Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin Ağustos ayında ihracatları gerilerken, diğer sektörlerde değişen oranlarda artışlar meydana geldi.

Sıkıntı büyük

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, son bir yıllık dönemde Ege Bölgesi ihracatının 15 milyar 830 milyon 466 bin doların üzerine çıktığını ancak Ege Bölgesi ihracatında önemli yer tutan tarım ürünleri, tekstil, konfeksiyon, deri ve maden ihracatçılarının yüksek girdi maliyetleri nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyledi.

Tekstil geriledi

2008'in Ocak-Ağustos döneminde Ege İhracatçı Birlikleri'nin 5 milyar 341 milyon 737 bin dolarlık ihracat yaptığını anlatan Türkmenoğlu, "Bu ihracatı geçen ayın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda yüzde 26'lık bir artış saptanıyor. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği'nin rakamını toplamdan çıkardığımızda Ege İhracatçı Birlikleri'nin ihracat artış oranı yüzde 10'a geriliyor. İhracatımızdaki yüzde 26'lık artışın 16 puanı bir sektörümüzün ihracatındaki başarıdan kaynaklanıyor" diye konuştu.

Ağustos'ta Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nin ihracatı, 2007'nin Ağustos ayına göre yüzde 26 gerilerken, Ege Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin ihracatı ise yüzde 6 oranında düştü. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin rakamları ise yüzde 17 oranında geriledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egenin-ihratacatini-demir-celik-kurtardi_63451.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!