Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eğitim Alanı Bahanesiyle Yurttaşın Evini Yıkacaklar

İptal kararına rağmen, Hacıhüsrev Mahallesi’ndeki konut alanı mesleki eğitim alanına dönüştürüldü. Yurttaşlar tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Eğitim Alanı Bahanesiyle Yurttaşın Evini Yıkacaklar

Birgün Gazetesi'nden Uğur Şahin'in haberine göre, İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi tarafından geçen aylarda iptal edilen İstiklal Caddesi Hacıhüsrev Mahallesi’ndeki konut alanının, mesleki eğitim alanına dönüştürülmesine ilişkin plan değişikliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden hazırlandı. Bakanlık tarafından hazırlanan 1/5 bin ve 1/bin’lik değişiklikle birlikte Polat Holding’in kentsel dönüşüm projesi mağdurları aynı zamanda Piyalepaşa’daki kentsel dönüşüm nedeniyle de mağdur. Oysa, tarihi roman yerleşkelerinden Hacıhüsrev Mahallesi’nin sakinleri, evlerini yıkacak planı mahkeme kararıyla iptal ettirmişti.

Plan değişikliğini, Şehir Plancısı Özgür Temiz, İstiklal Mahallesi Derneği Başkanı Semra Lom ve mahalle sakinlerinin Avukatı Alp Tekin Ocak değerlendirdi.

Temiz, Polat Holding’in bölgedeki projesini hatırlatarak, “Polat Holding yurttaşların tepesinde üç site yapıyor, tek mesele eğitim alanı değil” dedi. Planlara itiraz edeceklerini söyleyen Temiz, “Yurttaşların evinin olduğu alan mesleki eğitim alanı ilan edildi. Polat Holding’i korumak için, usulüne uydurmak üzere de parça parça, aynı planı geçirdiler. Sürecin takibini zorlaştırmak için yapılan bir şey bu. Yoksa bir senede beş tane plan neden yapılır?” diye konuştu.

80 yıldır buradayız

“Planları iptal ettiriyoruz ama onlar faaliyete devam ediyor” diyen Semra Lom, yapılan plan değişikliklerinden bir tanesinin mahallenin tarihini korumadığının altını çizdi. Lom, “Biz göçmen aileyiz, bu mahallede 80 yıllık geçmişimiz var. 80 yıldır buradayız ama 80 kuruşluk değerimiz yok. Bu yaptıkları 5’nci plan.” İfadelerini kaydetti.

Avukat Alp Tekin Ocak ise şöyle konuştu: “İdarenin, mahkeme kararını dikkate alması ve orada yaşayan insanların taleplerini göz önünde bulundurması gerekiyor. Mahkeme kararında belirtilen değişiklikleri uygulamak yerine, defalarca aynı planı yapıyorlar.”

ETİKETLER: Hacıhüsrev
http://www.yapi.com.tr/haberler/egitim-alani-bahanesiyle-yurttasin-evini-yikacaklar_153077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!