Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ekolojik Sorunlar Felaket Getirebilir

TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, insanlığın büyük ekolojik sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek "tarım alanlarına sanayi tesisleri kurulmamalı, çarpık kentleşme ve kıyı yağmalanmasının önüne geçilmeli, sanayi atıkları kontrol altında tutulmalı, arıtma tesisleri şart olmalı ve denetlenmeli, atıklar

Hürriyet Gazetesi
1 Ekolojik Sorunlar Felaket Getirebilir

TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, insanlığın büyük ekolojik sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek "tarım alanlarına sanayi tesisleri kurulmamalı, çarpık kentleşme ve kıyı yağmalanmasının önüne geçilmeli, sanayi atıkları kontrol altında tutulmalı, arıtma tesisleri şart olmalı ve denetlenmeli, atıklar için geri dönüşüm proje ve teknolojileri kullanılmalı" görüşünü bildirdi.

Koramaz, "5 Haziran Dünya Çevre Günü" nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, insanca yaşanabilir bir toplum ekolojisi oluşturulabilmenin önemini vurguladı.

Çevre ile sanayi, kent, ulaşım, enerji politikalarının bir bütün olduğuna işaret eden Koramaz, "ancak bu bütünlük oluşturulduğunda insanca yaşanabilir bir toplum ekolojisi oluşturulabilecektir" saptamasında bulundu. Koramaz, şunları kaydetti:

"İnsanlık 5 Haziran Dünya Çevre Günü;nü büyük ekolojik sorunlarla karşılıyor. Sermaye, yeryüzündeki bütün kaynakları azami kar hırsı ile acımazsızca tüketirken insan ve doğaya verdiği zarar çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Bu durum insanlığa yaşanabilir bir gelecek sunmamaktadır. Doğal kaynaklar ve verimli araziler, sermayenin kar hırsı uğruna acımasızca peşkeş çekilirken doğal güzellikler ve ekolojik denge sarsılmakta; yanlış sanayileşme, enerji, ulaşım ve kentleşme politikaları sonucunda bir dizi toplumsal ekolojik sorun oluşmaktadır.

Atmosferdeki karbondioksit oranının artışı, ozon tabakasındaki delik, iklim değişiklikleri, kuraklık, seller, cilt kanseri artışı, nükleer ve endüstriyel kirlilik, sulardaki yaşamın zarar görmesi, su kaynaklarının aşırı kullanımı ve kirlenmesi, ormansızlaşma, tarım alanlarındaki verimliliğin azalması, sağlıksız kentleşme, ranta dayalı plansız yapılaşma, kanalizasyon ve kentlerin çöp sorunu günümüzün başlıca çevre sorunları arasında yer almaktadır".

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ekolojik-sorunlar-felaket-getirebilir_69563.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • gerçekten söyledikleriniz çok doğru, vatandaş olarak herkes görevini yaparsa eminim doğayı koruruz. Ama bazıları sadece kendilerini düşündükleri için doğayı mahvediyorlar. ALLAH bunlara akıl versin. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!