Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ekonomi Bakanı Sabır İstedi!

Cari açıkta hafif kıpırdanma olduğunu ancak OVP hedefinin aşılmayacağını belirten Ekonomi Bakanı Çağlayan, cari açık konusunda Türkiye'nin biraz sabırlı olması gerektiğini bildirdi.

yapi.com.tr/AA
Ekonomi Bakanı Sabır İstedi!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açıkta hafif bir kıpırdanma olduğunu ancak yıl sonu Orta Vadeli Program (OVP) tahminin üzerine çıkılmayacağını belirterek, cari açık konusunda Türkiye'nin biraz sabırlı olması gerektiğini bildirdi.

Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, bugün açıklanan ödemeler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şubat ayında cari açığın 5 milyar 126 milyon dolar olarak gerçekleştiğine işaret eden Çağlayan, geçen yıla göre 871 milyon dolar artış olduğunu vurguladı.

Çağlayan, "Cari açıkta hafif bir kıpırdanma var, 2013'te açık 2012'nin bir miktar üzerinde olacaktır. Fakat yıl sonunda OVP tahminin üzerine çıkılmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Şubat ayında doğrudan yabancı yatırım girişinin 627 milyon dolar, hizmet ihracatının da 2,3 milyar dolar olduğunu belirten Çağlayan, "Geçen yıl Şubat ayında hizmet ihracatımız 1 milyar 971 milyon dolardı. Hizmet ihracatımızda ciddi bir ivmelenme var" ifadelerini kullandı.

Bakan Çağlayan, dün açıklanan 2012 yılı dünya ticareti verilerinin, Türkiye'nin hem mal hem de hizmet ticaretindeki performansını net olarak ortaya koyduğuna dikkati çekerek, 2013'ün ilk 2 ayında da hem mal hem hizmet ihracatındaki başarılı sonuçların gelmeye devam ettiğini bildirdi.

Cari açık konusunda Türkiye'nin biraz sabırlı olması gerektiğine vurgu yapan Çağlayan, "Orta ve uzun vadede bunu çözeceğiz. Daha fazla üretimle daha fazla tasarrufla bunu çözeceğiz" ifadesini kullandı. Çağlayan, İhracata Dönük Üretim Stratejisi, GİTES, yatırım teşvik sistemi, mal ve hizmet ihracatı desteklerinin cari açığın azaltılmasını amaçladığını kaydetti.

Türkiye ekonomisine uluslararası arenada duyulan güvenin, kredi derecelendirme kuruluşlarının not artırımı ve Türkiye ekonomisinin uluslararası piyasalardan ayrışmasının önümüzdeki dönemde uluslararası doğrudan yatırımların Türkiye'ye ilgisini daha da artırdığına işaret eden Çağlayan, uluslararası doğrudan yatırımlar ve özellikle stratejik yatırımlarla Türkiye ekonomisinin cari açık meselesini çözüme kavuşturacağını vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekonomi-bakani-sabir-istedi_107203.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!