Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ekonomide Daralma Hız Kesiyor...

TÜİK, 2009 yılı 3. çeyrek verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi yüzde 3,3 küçüldü. Ancak ekonomide daralma sürse de görüşler kademeli bir toparlanma sürecine girildiği yönünde. Zira yılın ilk çeyreğinde yüzde 14,7, ikinci çeyreğinde yüzde 7,9 daralan ekonominin küçülme hızı üçüncü çeyrekte yüzde 3,3’te kaldı ve böylece ilk dokuz ay

yapi.com.tr
Ekonomide Daralma Hız Kesiyor...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2009 yılı 3. çeyrek verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi yüzde 3,3 küçüldü. Ancak ekonomide daralma sürse de görüşler kademeli bir toparlanma sürecine girildiği yönünde. Zira yılın ilk çeyreğinde yüzde 14,7, ikinci çeyreğinde yüzde 7,9 daralan ekonominin küçülme hızı üçüncü çeyrekte yüzde 3,3’te kaldı ve böylece ilk dokuz ay sonunda Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) değeri 701 milyar TL (447 milyar dolar) olurken, ekonominin gelişme hızı da yüzde 8,4 azaldı. 

Açıklanan verilere göre sektörel bazda da iyileşmeler yaşandı; pek çok sektörün küçülme hızlarında düzelme görüldü. İmalat sanayi ve ticaret sektörü daralma oranları bir önceki döneme göre sırasıyla 7,3 ve 8,2 puanlık artı yönlü gelişmeyle ilk üç çeyrek sonunda yüzde 12,4 ve yüzde 16,3 olarak gerçekleşti.  

Ancak inşaat sektöründeki belirsizlik halen sürmekte. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 18,9, ikinci çeyreğinde yüzde 21,4, üçüncü çeyreğinde ise yüzde 18,1 daralan sektörün ilk dokuz aylık küçülme oranı yüzde 19,5 olurken sektör aynı dönemde GSYH’den yüzde 5,2 pay aldı.

Üçüncü çeyrekte gerçekleştirdiği 8,6 milyar TL’lik cari değerle ilk dokuz ay sonunda 27,6 milyar dolara ulaşan sektöre en ağır darbe kamu inşaat yatırımlarının kesilmesiyle geldi. I. ve II. çeyreklerde sırasıyla yüzde 24,2 ve yüzde 10,7 artan kamu inşaat yatırımları üçüncü çeyrekte yüzde 9,2 azaldı. Bununla birlikte son 6 çeyrektir sürekli küçülen özel sektör inşaat yatırımları da 2009’un 3. çeyreğinde küçülmeye devam etti. Üç çeyrek sonunda 119,3 milyar TL’lik değere ulaşan sabit sermaye yatırımları içinde inşaat yatırımları 55,8 milyar TL’lik pay aldı.

Ekonomide daralma hız kesse de Türkiye ekonomisinin dört dönem üst üste küçülmesi nedeniyle geleceğe yönelik tahminler halen belirsizliğini koruyor. Ayrıca tüm sektörlerde önemli bir toparlanma eğilimi başlarken inşaat sektörüne bu durumun henüz yansımamış olması da sektörel bazda tedirginliği artırıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekonomide-daralma-hiz-kesiyor-_74927.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!