Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ekonomide Küçülme Devam Ediyor

Ekonomik krizin etkileri büyüme rakamlarında etkisini hissettirmeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla 2009 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8 küçüldü. Böylece yılın ilk üç aylık döneminde GSYH cari fiyatlarla 210.997 milyon TL olurken, dolar bazında ise

yapi.com.tr
Ekonomide Küçülme Devam Ediyor

Ekonomik krizin etkileri büyüme rakamlarında etkisini hissettirmeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla 2009 yılının ilk çeyreğinde  bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8 küçüldü. Böylece yılın ilk üç aylık döneminde GSYH cari fiyatlarla 210.997 milyon TL olurken, dolar bazında ise değeri  bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 düşüşle 127,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

2008 yılının son çeyreğinde yüzde 6,2 daralan GSYH, 2008’in tamamında ise ancak yüzde 1,1 büyümüştü.

2009 yılının ilk üç ayında inşaat ise ticaretin ardından yüzde 18,9’luk oranla en fazla küçülen sektör olurken, sektörün cari fiyatlarla değeri 9,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde sabit sermaye yatırımları da rekor oranda (yüzde 29,7) küçülürken, bu küçülme yüzde 35,8 daralan özel sektör yatırımlarından kaynaklandı. Bu dönemde kamu inşaat yatırımları yüzde 24,4 artışla 7 milyar TL, özel sektör inşaat yatırımları ise yüzde 28,8 azalışla 12,2 milyar TL değerinde gerçekleşti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekonomide-kuculme-devam-ediyor_70311.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!