Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ekosistem Bozuldu

Rekor sayıda bilim adamının hazırladığı küresel ısınma raporunda "Yüzlerce canlı türünün eski yayılma alanları değişmiş, ekosistemler bozulmuş durumda" denildi.

Milliyet Gazetesi
Ekosistem Bozuldu

M Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporuna göre, küresel ısınmanın, planktonlardan kutup ayılarına, dünyanın en güney noktasından en kuzeyine kadar, yeryüzündeki canlılar üzerinde beklenen ciddi etkisi ortaya çıkmaya başladı.

AP'nin haberine göre, 100'den fazla hükümetin tayin ettiği 2000 dolayındaki bilim adamının katkılarıyla hazırlanan ve 6 Nisan'da yayımlanması beklenen raporda, "İklimdeki değişiklikler artık tüm kıtalarda fiziksel ve biyolojik sistemleri etkiliyor" denildi. "Yüzlerce canlı türünün eski yayılma alanları değişmiş, ekosistemler bozulmuş durumda" denilen rapora göre, kuzey ve güney kutuplarındaki hayvan ve bitkiler dahil canlı türlerinin yaşam biçimlerinde çok büyük değişiklikler başladı.
Yükselen deniz suları, kıyılarda canlı türleri için yaşam alanı yaratan sulak alanları tahrip ediyor. Isınan deniz suları da mercan resiflerinin beyazlaşmasına ve ölmesine yol açmaya başladı. Isınan sular ayrıca, denizlerdeki türleri kutuplara doğru yönlenmeye zorladı, Afrika göllerindeki balık miktarları da düştü.

Kutup ayıları tehlikede
Rapora göre, yeryüzünün ortalama sıcaklığı 1-2 santigrat derece daha artarsa yeryüzündeki türlerin üçte biri yayılma alanlarını değiştirecek veya tükenecek. Kuzey Kutbu'nda, giderek daha kuzey noktalara çekilen kutup ayılarının 2050'de yalnızca hayvanat bahçelerinde kalacağı uyarısı yapılıyor. Kutup ayılarının nüfusu, 1980'lere göre yüzde 22 oranında düştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekosistem-bozuldu_53104.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!