Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eksik Ödenen Tapu Harçlarına Ceza

Tapu harçları, emlak vergi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkullerin gerçek değeri üzerinden ödeniyor. Eksik ödenen tapu harçları alıcıdan ve satıcıdan cezalı olarak tahsis ediliyor.

yapi.com.tr
Eksik Ödenen Tapu Harçlarına Ceza

492 Sayılı Harçlar Kanunu'na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Harç, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor.

Tapu harcı nasıl hesaplanıyor?
Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor. Gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmaması, gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekiyor.

Gayrimenkullerin devrinde ne kadar harç ödeniyor?
Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; harcın ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20 olarak hesaplanıyor.

Tapu harcı nereye ödeniyor?
Tapu harçları, işlemin yapıldığı vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlık tarafından yetki verilmesi durumunda ilgili kuruluşlar tarafından tahsis ediliyor.

Tapu harcı eksik ödenirse ne olur?
Tapuda yapılan işlemin ardından emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumunu yansıtmadığının tespit edilmesi durumunda, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya resmen devir alandan yüzde 25 oranda cezalı olarak tahsis edilir.

Tapu harçları ne kadar düştü?
Yapılan indirimler ile birlikte tapu harçları binde 20'den, binde 15'e düşürüldü.

Tapu harcı indirimi ne zaman bitiyor?
Konutta tapu harcı indirimi 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek. Bu kararlar 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eksik-odenen-tapu-harclarina-ceza_171780.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!