Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eldem Osmanlı Bankası Müzesi'nde

Mimar, tasarımcı, akademisyen ve yazar kimliğiyle 1930’lardan 1980’lere Türkiye’de mimarlık alanını en yoğun biçimde etkileyen isim olarak kabul edilen Sedad Hakkı Eldem’i ele alan retrospektif sergilerin ikincisi Osmanlı Bankası Müzesi’nde açıldı.

Radikal Gazetesi
Eldem Osmanlı Bankası Müzesi'nde

Mimar, tasarımcı, akademisyen ve yazar kimliğiyle 1930’lardan 1980’lere Türkiye’de mimarlık alanını en yoğun biçimde etkileyen isim olarak kabul edilen Sedad Hakkı Eldem’i ele alan retrospektif sergilerin ikincisi Osmanlı Bankası Müzesi’nde açıldı. Yine aynı mekânda geçen yıl açılan ‘Sedad Hakkı Eldem I- Gençlik Yıllar’ sergisinin devamı niteliğindeki ‘Sedad Hakkı Eldem II-Retrospektif’, yaşamının önemli bir bölümünü Türk Evi plan tipleri üzerine yaptığı araştırmalara vakfeden Eldem’in 1988’deki ölümünün ardından Koç Vakfı’na bağışlanan büyük arşivini ilk kez gün yüzüne çıkarıyor.

Eldem’in yeniden anlaşılmasını hedefleyen sergi, izleyicileri, mimarın çalışmalarına estetize etmeden, birer resimsel yapıt olduklarını düşünmeden, tarihsel veriler olduklarının bilinciyle bakmaya davet ediyor. Eldem’i irdelerken, ünlü mimarın çokboyutluluğunun da gerektirdiği, geniş çoğul okuma imkanlarının bulunduğu anlatılıyor.

Sergiyle aynı adla yayımlanan kitap da ünlü mimarın tüm çalışmalarının genel bir dökümünü sunarken, etkinliklerinin tümel bir muhasebesini de ortaya koyuyor. Söz konusu arşiv malzemesinin, bu önemli tarihsel figür üzerinde gelecekte yapılacak yeni araştırma ve değerlendirmeleri tetiklemesi umuluyor. Sergi ve kitabın küratörlük ve editörlük hizmetleri Bülent Tanju ile Uğur Tanyeli tarafından üstlenildi, tasarımı Bülent Erkmen tarafından yapıldı. Kitaba, çok sayıda akademisyen de katkıda bulundu.

Osman Hamdi’nin yeğeni olan Sedad Hakkı Eldem, 1930’lardan 1980’lere uzanan dönemde, Türkiye’de mimarlık alanını en yoğun biçimde etkileyen isim olarak kabul ediliyor. Akademi’de (MSGSÜ) etkili bir hoca, tasarımcı ve yazar kimlikleriyle Eldem, ortaya koyduğu rol modeliyle yinelenmesi zor, ancak kimilerine göre itici, kimilerine göre ise gıpta edilecek nitelikte bir kariyer ortaya koymuştu. İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakiltesi, İstanbul Adliyesi (Emin Onat’la birlikte), Ankara Fen Fakültesi, İstanbul Atatürk Kitaplığı gibi modernist binalara imza atan Eldem, Unkapanı Sigortalar Kurumu binalarıyla Ağa Han ödülü kazanmıştı.

‘Sedad Hakkı Eldem II-Retrospektif’ sergisi 5 Temmuz’a kadar görülebilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eldem-osmanli-bankasi-muzesinde_68178.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!