Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Elektriğe Bölgesel Fiyat Geliyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, elektrik fiyatlarında kayıp kaçak oranı yüksek olan bölgelerdeki tarifenin yüksek olacağı

Dünyanerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, elektrik fiyatlarında kayıp kaçak oranı yüksek olan bölgelerdeki tarifenin yüksek olacağını belirterek, "ulusal tarifeden bölgesel tarifeye geçilecek, maliyet dışı unsurlar fiyat oluşumundan çıkarılacak biraz da vatandaşın duyarlı olması sağlanacak" dedi.
Günay, yaptığı açıklamada, bugüne kadar lisans alabilmek için kuruma, toplam 92 kuruluşun başvurduğunu söyledi.

Lisans başvuruları arasında rüzgar santralleri, hidroelektrik santralleri ve doğal gaz santralleri bulunduğunu belirten Günay, şunları kaydetti:

"Bizim piyasanın adı, ikili anlaşma piyasasıdır. Ancak kamuda toplam satış fiyatını biz belirleyeceğiz. Şu anda tartışılan, devletin sektörde yaptığı yatırımlar var aktardığı kaynaklar var. Devletin aktardığı bu kaynaklar, elektrik ücretlerinin tespitinde yer alacak. Artık kamu kuruluşları da, kendilerini özel ticari işletme gibi faaliyetlerde bulunmak zorunda hissedecekler."

Günay, yapılanlarla enerji piyasasında faaliyette bulunacakları ya da bulunanları zarar uğratmak gibi bir amaçlarının olmadığını vurgularken, şunları söyledi: "Biz, yapılmış anlaşmaların tarafı değiliz. Piyasada kurallarımızı koyduk, bu kurallara uyanlara taahhütte bulunacağız. uymayanlara taahhütte bulunmayacağız. Yapılan idari işlemin objektif, hukuka uygun olması lazım buna uygun davranacağız. İnsanların müktesep hak dedikleri konuyu hukuk çerçevesinde değerlendireceğiz yani müktesep hakkın niteliğine bakacağız. Santrallerin maliyetleri nelerdir, üretim tarihinden bu güne kadar ki karlar ne? Bunlara bakacağız."

EPDK Başkanı Yusuf Günay, özelleştirme konusunda da artık kendilerini sorumlu addettiklerini vurgularken, şunları kaydetti: "Özelleştirme, programdaki en olumsuz ayaklardan birisidir. Özelleştirmenin nasıl yapılması gerektiği konusunda bir çalışma başlattık. İlgili kurumların görüşlerini alacağız ve çalışmayı tamamlayacağız. Bu konuda ısrarcı olacağız. Aksi takdirde şu anda özelleştirmeler gerçekleştirilmezse, kamunun elinde birer özelleştirilemeyecek kuruluşlar haline gelirler. Özelleştirme bir yasa konusu değil bir anlayış konusudur."

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrige-bolgesel-fiyat-geliyor_1841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!