Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Elektriğe Yerli Enerji Zammı Geliyor

İthal girdi kullanılmadan güneş ve rüzgardan üretilen yerli elektriğe de dövizle alım garantisinin yolu açılıyor. Elektrik faturalarına şimdi de yerli enerji zammı gelecek.

yapi.com.tr
Elektriğe Yerli Enerji Zammı Geliyor (Fotoğraf: AA)

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, yurt dışına döviz çıkışını düşürmek amacıyla destek verilen güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji santrallerine sağlanan alım garantisinde TL dönemi bitiyor. Elektrik faturalarına şimdi de yerli enerji zammı gelecek. 

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; AKP’li milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu kanun teklifindeki kritik bir maddeyle, yenilenebilir enerji kaynaklarına devlet tarafından sağlanan ‘alım garantisinin’ TL olarak belirlenme zorunluluğu kaldırılıyor. Mevcut düzenlemede ise bu yerli kaynaklar sadece TL üzerinden en düşük teklifi veren firmalara tahsis ediliyordu. Yasa teklifiyle ‘TL’ ifadesi kaldırılarak, teklifin hangi para cinsinden olacağının yarışma şartnamesiyle belirlenmesinin önü açılıyor.

Yasa değiştiğinde rüzgar ve güneşten elektrik üreten santraller sahiplerine dolar ya da Euro ile alım garantisi verebilecek. Bu durumda ‘yerli ve milli’ elektriğin fiyatı, tıpkı ithal doğalgaz ve ithal kömürde olduğu gibi döviz kuru arttıkça pahalanacak. Vatandaşın elektrik faturası sürekli kabaracak.

Teklifle, halen sadece denizler üzerine kurulabilen güneş ve rüzgar santralleri artık doğal, suni ve baraj dahil tüm göllerin üzerine de kurulabilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı içme ve kullanma amaçlı alanlar hariç dilediği göl, gölet ya da barajı ‘yenilenebilir enerji kaynağı’ ilan edip rüzgar ya da güneş santrallerinin kullanımına açabilecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrige-yerli-enerji-zammi-geliyor_201479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!