Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Elektrik Fabrikası İhalesinin İptali İçin Dava Açıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca ihaleye çıkma kararı alınan Alsancak’taki tarihi Elektrik Fabrikası’nın satışının önlenmesi için yargıya başvuruldu.

yapi.com.tr
Elektrik Fabrikası İhalesinin İptali İçin Dava Açıldı

Mülkiyeti Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi'ne (ADÜAŞ) ait olan Alsancak'taki tarihi Elektrik Fabrikası ile yanındaki parselin ihale ile satışının iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştay'ın 13. dairesinde dava açıldı. Dava ile, ihalesi yapılan ve talep olmadığı için 16 Nisan 2019 tarihine ertelenen ihalenin iptal edilmesi ve dava sonuçlanana kadar yürütmenin durdurulması isteniyor.

Birgün'de yer alan habere göre; verilen dava dilekçesinde, "Elektrik santrali, mimarlık tarihi açısından yeri son derece önemli, tasarım ve mimarlık tekniği ve teknoloji açısından bir daha yerine konulamayacak değerde bir yapıdır" denilerek, Elektrik Fabrikası'nın arazisinin yerine "İzmir Modern Sanatlar Müzesi" kurulması istendi. Öte yandan İzmirliler ve sivil toplum kuruluşları, tarihi Elektrik Fabrikası'nın satışının önlenmesi için bir dizi çalışma yürütüyor.

Konak Belediyesi De İstemişti
Konak Belediyesi de bir süre önce Elektrik Fabrikası ve arazisinin kamusal hizmet veren bir merkeze dönüştürülmesi için kendilerine tahsis edilmesi çağrısında bulunmuştu. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, bu önerinin kabul edilmemesi halinde 16 Nisan'da yapılacak ihaleye girmek için şartname alacaklarını ve her bir Konak sakini için 1 lira olmak üzere 380 bin 640 lira teklifte bulunacaklarını söylemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-fabrikasi-ihalesinin-iptali-icin-dava-acildi_170359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!