Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Elektrik İletim Hatları Yeraltına İndirilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, son günlerde yaşanan olağanüstü hava şartlarından dolayı, 9 yıldır bakımı yapılamayan elektrik iletim

Zamanb>Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, son günlerde yaşanan olağanüstü hava şartlarından dolayı, 9 yıldır bakımı yapılamayan elektrik iletim ve dağıtım hatlarında büyük hasarlar oluştuğunu ve bunun da ötesinde halkın büyük sıkıntı yaşadığını söyledi.

Güler, bu sıkıntılara son vermek amacıyla elektrik iletim ve dağıtım hatlarının yeraltına alınması amacıyla çalışma başlattıklarını açıkladı. Azerbaycan Başbakan 1. Yardımcısı Abid Şerifov ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Güler, elektrik şebekesinin hava şartlarından olumsuz etkilenmesi ve kaçak elektrik kullanımında köklü çözümün iletim hatlarını yeraltına almak olduğunu belirterek, “Yatırım programına aldık. 2004 yılında başta Ankara ve İstanbul olmak üzere, büyük şehirlerdeki iletim hatlarını yeraltına indireceğiz.” dedi. Uzun bir süredir iletim hatlarına pek fazla yatırım yapılamadığına dikkati çeken Güler, hatların rüzgarda kısa devre yaptığını, direklerin yıkıldığını, büyük hasarlar meydana geldiğini ve ciddi sıkıntılar çekildiğini bildirdi. Sorunun en iyi çözümünün, 80 bin kilometrelik iletim hattı ve 750 bin kilometre dağıtım hattını yeraltına indirmek olduğunu yineleyen Güler, gerekli şartnamelerin hazırlandığını ve önümüzdeki günlerde ihalelere başlanacağını bildirdi.

Elektrik ve doğalgazda geçen yıl enflasyona rağmen zam yapmadıklarını, hatta indirim yaptıklarını vurgulayan Güler, “Bu sene de fiyatları en azından sabit tutmaya çalışacağız.” dedi. İsrafı önlediklerini, kayıp-kaçakla ciddi bir mücadele yürüttüklerini belirtirken, bu sayede 420 milyon dolarlık avantaj sağladıklarını, ayrıca 350 trilyon liralık da kaçak tahakkuk ettirdiklerini dile getiren Güler, ayrıca mart ayı içinde hukuki problemi olmayan elektrik dağıtım bölgelerinden özelleştirmeye başlamak istediklerini kaydetti.

Bu arada Azerbaycan Başbakan 1. Yardımcısı Abit Şerifov, görüşmenin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı projesinin bu yıl sonuna kadar bitirilmesi ve önümüzdeki yılın başlarında petrolün Ceyhan'a akması gerektiğini belirterek, Bakan Güler'den destek istedi. Bakan Hilmi Güler ise “Proje zamanında bitecektir. Bu konuda en ufak endişemiz yok.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-iletim-hatlari-yeraltina-indirilecek_8809.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!