Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Elektrik Santral Bakımları Askıda

Enerji Bakanlığı, elektrikte yaşanan arz açığı için harekete geçti. Santralların bakımları askıya alınırken, Suriye'ye ihraç edilen elektrikte kısıntıya gidiliyor.

Milliyet Gazetesi/Gülçin ÜSTÜN
Elektrik Santral Bakımları Askıda

nerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrikte yaşanan arz açığı nedeniyle, seçim öncesinde ortaya çıkabilecek kesinti krizini önlemek için alarma geçti. Bakanlıkta önceki gün yapılan olağanüstü toplantıda, alınacak önlemler masaya yatırıldı.

Sanralların kapasitesinin artırılması ve rehabilitasyon çalışmalarının askıya alınması benimsenirken, Suriye'ye ihraç edilen elektrikte 500 milyar kilovatsaatlik kısıntıya gidilmesi kararlaştırıldı.

Hidrolik santrallar
Elektrikte arz açığını kapatmak için özel sektörden alım yoluna giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, sektörün dev şirketlerinin katıldığı ihalede verilen aşırı yüksek fiyatlar nedeniyle farklı bir formül arayışı içine girdi.

Hem yaz aylarında klima kullanımının artmasıyla yükselen elektrik tüketimi hem de yağışların beklenenin altında kalmasından kaynaklanan hidrolik üretimindeki düşüş, bakanlığı harekete geçirdi.
Bakanlık yetkilileri, önceki gün toplanarak
alınacak önlemleri görüştü. Önümüzdeki hafta ise özel elektrik üreticileriyle bir toplantı yapılmasının planlandığı belirtildi.

Toplantıda ilk etapta, gece çalıştırılan hidrolik santralların gündüz de üretime geçmesi kararı alındı. Bakanlık yıl başında, hidrolik üretiminin önceki yıllara oranla 4 milyar kilovatsaat daha az olmasını öngörmüştü. Ancak artan elektrik ihtiyacı bu projeksiyonu değiştirdi.

Elektrik tüketiminin yüksek olduğu 11.00-15.00 saatlerine kaydırılacak üretimle, 2 milyar kilovatsaat ilave elektrik elde edilmesi benimsendi.

Yüzde 120 artış
Önlemler kapsamında, Elektrik Üretim AŞ'ye bağlı (EÜAŞ) olan ve birçoğu tam kapasite çalışmayan termik santralların kapasitesi yüzde 120'ye çıkarılacak.
Böylece yıllık 50.5 milyar kilovatsaat olması beklenen termik santral üretimi 3 milyar kilovatsaat artırılmış olacak.

Öte yandan, temmuzda rehabilitasyona alınması planlanan Seyitömer, Yatağan, Yeniköy, Afşin-Elbistan A santrallarının rehabilitasyon çalışması da durdurularak üretim kapasitesinin düşmesinin önüne geçilecek.

İhracat azalacak
Elektrikte yaşanan sıkıntı ihracata da yansıyacak. Suriye'ye yıllık 1.5 milyar kilovatsaat civarında satılan elektrikte kısıntıya gidilecek.

Birecik Hidroelektrik Santralı'nda yaşanan bazı teknik sorunlar ve Türkiye'nin iç ihtiyacının artması nedeniyle temmuzdan itibaren Suriye'ye 500 milyon kilovatsat daha az elektrik ihraç edilecek.

Ancak santralda yaşanan teknik sorunlar, Suriye ile imzalanan anlaşma çerçevesinde mücbir sebep sayılacağından, elektrik miktarındaki azalma cezaya konu olmayacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-santral-bakimlari-askida_54731.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!