Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Elektrik ve Su Aboneliğinde Deprem Sigortası Aranacak

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç, bugün sadece tapu işlemlerinde kontrol edilen Zorunlu Deprem Sigortası'nın (ZDS), su ve elektrik aboneliği gibi işlemlerde kontrol edileceğini söyledi. "5 bölgeli deprem risk bölgeleri haritası"nın da mutlaka güncellenmesinin gerekli olduğunu vurgulayan Genç, şu an mevcut olan 3 yapı

Referans GazetesiHazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç, bugün sadece tapu işlemlerinde kontrol edilen Zorunlu Deprem Sigortası'nın (ZDS), su ve elektrik aboneliği gibi işlemlerde kontrol edileceğini söyledi. "5 bölgeli deprem risk bölgeleri haritası"nın da mutlaka güncellenmesinin gerekli olduğunu vurgulayan Genç, şu an mevcut olan 3 yapı tarzlı tarifesinin de mutlaka geliştirilmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

Sigorta Tatbikatçıları Derneği'nin (STD) düzenlediği "Deprem Riski, Modelleme ve Sigorta" konulu 1. Uluslararası İstanbul Sigorta Konferansında konuşan Genç, Hazine Müsteşarlığı'nın yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Öncelikle sigorta şirketlerinin, risklere karşı yeterli rezerv tutmasıyla ilgilendiklerini ifade eden Genç, "İkinci konu, reasürans korumasının yeterliliği. Üçüncü konu ise reasüsörün ödeme gücü ile ilgili hususlardır. Geçen yıldan beri başlayan ve hala devam eden küresel kriz çerçevesinde artık dünyadaki hiçbir sigorta veya reasürans şirketinin mali yapısından çok fazla emin olamıyorsunuz. Bu yönüyle de izlemek durumundasınız" dedi.
    
Teminatlar genişleyecek

Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) yapısının, "Afet Sigortaları Kanun Tasarısı" ile çok esnek hale getirildiğini belirten Genç, bugün mevcut haliyle teminat veren kurum olan DASK'ın, bundan sonra riskin niteliğine ve piyasa şartlarına göre reasürer gibi de hareket edebileceğini söyledi.

DASK'ın, şu an sadece depreme teminat verdiğini dile getiren Genç, "Bu tasarıyla DASK, depremle beraber, seylap, yer kayması, çığ, dolu, don, terörizm ve çevre kirlenmesi gibi riskleri de kapsam dahiline alabilecek. Bakanlar Kurulu, istediği takdirde katastrofik risklerle sınırlı olmak üzere diğer başka riskleri de bu kapsam içerisine koyabilecek" diye konuştu.

Sigorta şirketlerinin de bir "Afet Acil Yardım Planı" hazırlamasının gerekli olduğunu belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, bir deprem anında sigorta şirketlerinde görevli olan herkesin ne yapacağını iyi bilmesinin gerekli olduğunu ifade etti. STD Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Altıngöz de deprem riskinin sadece Türkiye'nin karşı karşıya kalacağı bir katastrofik risk değil, dünyanın bir çok bölgesinde yaşayan insanları gerek can, gerekse de mal kayıpları açısından etkileyecek büyük bir doğa felaketi olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-ve-su-aboneliginde-deprem-sigortasi-aranacak_72293.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!