Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Elektrikte İndirim Gitti, Zam Geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektrik fiyatlarında bugünden itibaren geçerli indirim kararını geri çekerken, özel eletriğe ise yüzde 2,3 zam yapıldı. EPDK'nın indirim kararını neden geri çektiği yönündeki soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik fiyatlarının otomatik fiyatlandırma mekanizması

Referans Gazetesi
Elektrikte İndirim Gitti, Zam Geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektrik fiyatlarında bugünden itibaren geçerli indirim kararını geri çekerken, özel eletriğe ise yüzde 2,3 zam yapıldı.

Kurul, abone gruplarına göre yüzde 3,2 ile yüzde 4,49 arasında değişen indirim kararını, Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi'nin (TETAŞ) maliyet artışlarının yansıtılmasına ilişkin talebi üzerine geri çekerek, mevcut tarifenin devamına karar verdi. Buna göre, elektrikteki mevcut tarifeler temmuz, ağustos ve eylül aylarında da devam edecek.

EPDK'nın indirim kararını neden geri çektiği yönündeki soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik fiyatlarının otomatik fiyatlandırma mekanizması çerçevesinde belirlendiğini söyledi. Yıldız, "Bildiğiniz gibi TETAŞ'ın, EÜAŞ'nin, DUY'un ve farklı kurumların fiyatlarla alakalı talepleri EPDK havuzuna konur. EPDK havuzundan çıkacak karar 1 Temmuz'dan önce açıklanır, mekanizma bu. Bu anlattığım süreç ihmal edildi zannediyorum. Bu konuyu EPDK'ya sorun isterseniz" dedi. Yıldız, bir soru üzerine de bakanlık olarak elektrik fiyatlarına müdahalelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

EPDK, 23 Haziran 2010 tarihinde elektrik fiyatlarını, abone gruplarına göre yüzde 3,20 ile yüzde 4,49 arasında değişen oranlarda ucuzlatma kararı almıştı. 21 elektrik dağıtım şirketinin yeni perakende elektrik satış tarifelerini görüşerek karara bağlayan Kurul, dağıtım şirketlerinin sattıkları sanayi elektriğinin fiyatında yüzde 3,89, konutlarda kullanılan elektriğin fiyatında da yüzde 3,65 oranında indirime gitmişti.
 
Özel eletriğe % 2,3 zam

Öte yandan EPDK'nın dün Resmi Gazete'de yayımlanın Kurul Kararına göre, bugünden geçerli olmak üzere elektrik piyasasında TETAŞ tarafından uygulanacak toptan satış tarifeleri belirlendi. Buna göre EPDK, bugünden geçerli olmak üzere TETAŞ tarafından, dağıtım bölgelerinde faaliyet gösteren Perakende Satış Lisansına Sahip Bölgesel Dağıtım Şirketlerinin aktif elektrik enerjisi bedelini kilowatt saat başına yüzde 2,3 artırarak 15,28 kuruştan 15,63 kuruşa çıkardı. Perakende Satış Lisansına sahip Dağıtım Şirketlerinden elektrik enerjisi alan iletim sistemi kullanıcısı tüketicilere uygulanan tarifelerin, TETAŞ tarafından iletim sistemine doğrudan bağlı tüketicilerine uygulanmasına devam edilmesi kararlaştırıldı.

Elektrik fiyatlarında yapılacağı açıklanan indirimin geri alınması sanayiciler arasında da hayal kırıklığı yarattı. Kararı değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Nejat Koçer, "Elektrik fiyatlarında yapılacağı açıklanan indirimin geri alınması, sanayiciler arasında hayal kırıklığı yarattı. Bu tür hayal kırıklıkları yaşamamak için yapılacak açıklamaların ciddiyet içerisinde yapılmasını bekliyoruz" dedi. (AA-ANKA)

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrikte-indirim-gitti-zam-geldi_80825.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!