Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektrikte Özel Denetime Yargı Freni

EMO'nun başvurusu üzerine Danıştay, elektrik piyasasında faaliyet gösteren şirketlerin özel denetim şirketlerince denetlenmesini içeren yönetmeliği iptal etti

yapi.com.tr/AA
Elektrikte Özel Denetime Yargı Freni

Birgün Gazetesi'nden Hüseyin Şimşek'in haberine göre, elektrik piyasasında faaliyet gösteren şirketlerin özel denetim şirketleri tarafından denetlenmesini öngören "Elektrik Piyasasında Faaliyet Gösteren Üretim ve Dağıtım Şirketlerinin Lisansları Kapsamındaki Faaliyetlerin İncelenmesine ve Denetlenmesine İlişkin Yönetmelik", Danıştay tarafından iptal edildi.

Danıştay 13’üncü Dairesi, Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) Anayasa’ya aykırı olduğu için iptal edilmesini istediği enerji şirketlerinin denetlenmesine ilişkin yönetmeliği görüştü. Başvurunun yerinde olduğu değerlendirmesini yapan Danıştay 13'üncü Dairesi, yönetmeliği iptal etme kararı aldı.

‘Karar sorunluydu’

EMO Enerji Birimi Koordinatörü Olgun Sakarya, enerji şirketleri üzerindeki denetimin kamusal bir denetim olduğunu ve mutlaka kamu personeli tarafından yapılması gerektiğini vurguladı. Sakarya, “Denetimin özel şirketlere devredilmesi birçok açıdan sorunlu bir karardı. Yönetmelik yönündeki itirazımızda da bunu dile getirdik. Sonuç olarak da bizim kazanımımıza işaret eden bir karar verildi” dedi.

Danıştay’ın iptal kararına rağmen ilgili yönetmeliğin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) resmi internet sitesinden kaldırılmadığına dikkati çeken Sakarya, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik dağıtım şirketlerini denetlemesi için kamu denetim dairesi kurdu. Şu anda yeterliliği tartışılabilir, ama kamu eliyle bir denetim sürdürülmeye çalışılıyor. Biz bu denetimin tamamen özel sektör yoluyla yapılmasına, şirketlere ihale edilmesine veya şirketlerden hizmet alınmak suretiyle yapılmasına karşı çıktığımız için mücadeleyi sürdürdük ve bu yönetmeliğin iptalini de sağlamış olduk” diye konuştu.

EMO’dan açıklama

EMO Yönetim Kurulu da Danıştay 13’üncü Dairesi’nin kararının ardından bir açıklama yaptı. EMO Yönetim Kurulu yazılı açıklamasında, Danıştay’dan çıkan karara karşın kamunun asli görevi olan elektrik üretim ve dağıtım şirketlerini denetleme işini özel şirketlere devretme ısrarından vazgeçilmesi istendi. Açıklamada, "Kamunun acilen sorumluluk olarak bu denetimleri gerçekleştirecek altyapıyı sağlaması ve denetim sorumluluğunu yerine getirmesi, denetim sonucundaki olumsuzluklar karşısında gerekli yaptırımları uygulaması ve daha da önemlisi bu cezaları kamuoyuna duyurması gerekmektedir" denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrikte-ozel-denetime-yargi-freni_160577.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!