Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Elektrikteki Özelleştirme Yasadışı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) 18 Şubat’ta dört ihaleyle sürdürdüğü elektrik dağıtımı ihaleleri, 4046 sayılı Özelleştirme Yasası’nın “özelleştirmelerin kamu giderlerinde azalma sağlaması gerektiğine” ilişkin 1. maddesi ile “yaratılacak tekellerin olumsuz etkilerinin önlenmesine” ilişkin 2. maddesine aykırı çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi
Elektrikteki Özelleştirme Yasadışı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) 18 Şubat’ta dört ihaleyle sürdürdüğü elektrik dağıtımı ihaleleri, 4046 sayılı Özelleştirme Yasası’nın “özelleştirmelerin kamu giderlerinde azalma sağlaması gerektiğine” ilişkin 1. maddesi ile “yaratılacak tekellerin olumsuz etkilerinin önlenmesine” ilişkin 2. maddesine aykırı çıktı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Musa Çeçen, elektrik özelleştirmesindeki sıkıntıları şöyle değerlendirdi:

Yıllık cirosunun 2/3’üne satılıyor: Van gölü, Fırat, Çamlıbel ve Uludağ elektrik dağıtım bölgelerinde yılda toplam 16.3 milyar kilovatsaat (kvs) elektrik tüketiliyor. Kvs başına ortalama 20 kuruş elektrik satış fiyatı üstünden, toplam ciro 3 milyar 782 milyon TL’ye ulaşıyor. İhalede alıcı şirketlerden bir milyar 529 milyon dolar (2.3 milyar TL) teklif alındı. Buna göre 4 dağıtım kuruluşu bir yıllık cirolarının yaklaşık 3’te 2’sine denk gelen bir bedelle devredilecek.

Yargıya gideceğiz: İhale süreçlerini EMO olarak yakından takip ediyoruz. Yeni yapılan 4 bölgenin ihalesiyle ilgili hukuki incelemelerin tamamlanmasının ardından yargıya başvuracağız. Kamu hizmeti olan elektrik dağıtımının özel şirketlere devredilmesi bir “imtiyaz devri”dir ve ancak imtiyaz sözleşmesi ile yapılabileceği için söz konusu özelleştirme yöntemi hukuka ve kamu yararına aykırıdır.

Kamu giderinde azalma sağlanmıyor: Hükümetin, son 2 yılda yaptığı zamlarla dağıtım şirketleri kâra geçirildi. Kâr eden şirketlerin satışı, kamu giderlerinde azalmaya değil tam tersine artışa neden oluyor. Bu nedenle bu şirketlerin satışı Özelleştirme Yasası’na aykırı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrikteki-ozellestirme-yasadisi_77139.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!