Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Elinde Çantası Olana İş Teslim Ediliyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar ile çimentocular arasında başlayan gerginliğe müteahhitler de katıldı.

Referans Gazetesioplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar ile çimentocular arasında başlayan gerginliğe müteahhitler de katıldı. TOKİ'ye projelerini teslim edememe gerçeği ile yüz yüze kalan müteahhitler, sözleşmelerde fiyat farkının Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yerine farklı bir katsayı hesaplanarak yapılması için kararname çıkarılmasını istiyor.

Eski Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "TOKİ Başkanı, günah keçisi bulmakla meşgul. Çimentocularla uğraşacağına müteahhitlerine baksın. Sokaktan geçen her elinde çantası olana müteahhit diye iş veriliyor. Bunun tek sorumlusu TOKİ'dir, kabahati çimentocuda aramasın. Sermayesi ve iş bilinci olana iş vermiyorsa sıkıntıyı siz çekersiniz" diye konuştu.

Türkiye'de en ucuz çimentoyu Limak'ın sattığını vurgulayan Özdemir, şu andaki satış fiyatlarının dünya standartlarının çok altında olduğunu ifade etti. Konut bedelinin yüzde 5'ini çimentonun oluşturduğunu dile getiren Özdemir, "Sadece çimentoyu ön plana çıkarmak kamuoyunu yanıltmaktır" dedi. İnşaat sektörü sözleşmelerinde artışın ÜFE'ye göre hesaplanmasının doğru olmadığının altını çizen Özdemir, peynir, domates ve ekmekteki artış ile inşaat malzemelerindeki artışın aynı kefeye konamayacağını söyledi.

İnşaat sektöründe yangın var
Türkiye İnşaat Müteahhitleri İşveren Sendikası Başkanı Nazım Aygün ise ortak bir formül bulunamadığını belirterek bir an önce konsensüs sağlanması gerektiğini söyledi. Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Şükrü Koçoğlu da mevcut fiyat hesaplamasının fiyatlar arasında uçurum oluşturduğunu kaydederken İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Ahmet Kibritçi, bu şartlarda müteahhitlerin taahhüt ettikleri işleri bitiremeyeceğini belirterek "İnşaat sektöründe yangın var, söndürmek için maliyetlerle giderlerini ayrı bir sepete alacaksınız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elinde-cantasi-olana-is-teslim-ediliyor_46853.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!