Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Elindeki Arazilerin Değerini Bilmiyor!

İsmet Paşa'nın yaveri Fikret Yüzatlı'nın 500 dönüm arazide kurduğu Bahçelievler'de yükselen plazaları ve mülkleri yöneten torun Feyyaz Yüzatlı "Toplam değeri bilmiyorum. Hesaplamadık hiç. Çünkü amacımız satış değil" diyor.

Gazete Habertürkİsmet Paşa'nın yaveri Fikret Yüzatlı'nın 500 dönüm arazide kurduğu Bahçelievler'de yükselen plazaları ve mülkleri yöneten torun Feyyaz Yüzatlı "Toplam değeri bilmiyorum. Hesaplamadık hiç. Çünkü amacımız satış değil" diyor.

İmparatorluklar zamanında saraylara, yalılara ev sahipliği yaparken, bugün rezidans kulelerinin ve  alışveriş merkezlerinin yükseldiği İstanbul’un  kentsel yaşamalanı da durmadan genişliyor. Batı’da  Silivri’yi aşan, Doğu’da ise Gebze’ye kadar uzanan bu büyüme aslında tarihin tekerrüründen ibaret. Osmanlı devrinde “Tarihi Yarımada”ya sıkışan kentmerkezi giderek artan nüfus ve ticaret hacmi   yüzünden genişlemesini hep devam ettirmiş. Geçmişte üzerinde tarım yapılan, hayvan beslenen ya da  omboş bırakılan araziler zaman içinde bütüne katıla katıla İstanbul’un bugünkü hatları oluşmuş.

Binlerce dönüm büyüklüğündeki bu arazilere sahip olan aileler, zamanla topraklarının istimlak   edilmesine engel olamamış; ya da parça parça satışlar yapmış. Şimdi üzerlerinde büyük işmerkezleri, toplu konutlar ya da oteller bulunan bu yerler eskiden “çok uzakmış”. İşte biz de, kentin gelişim  serüveninde sonradan büyük atılım gösteren, ancak başlangıçta “kuş uçmaz kervan geçmez” diye  nitelenen bazı bölgelerin hikâyelerini, bilinen en eski sahiplerinin ağzından sizlere anlatmak istedik.

Bugün İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olan Bahçelievler’in kurucusu Yüzatlı ailesi ilk konuğumuz. Dedesi Fikret Yüzatlı’nın bıraktığı mirasın yönetimini üstlenen Feyyaz Yüzatlı,  her şeyin, asker olan dedesi ticarete atılmaya karar verince başladığını söylüyor. “Emekli Süvari Yüzbaşı olan Fikret Bey, İsmet İnönü’nün yaverliğini yapıyordu. Askerliği bırakınca 3 dönem milletvekilliği yaptı; sonra da siyaseti bırakıp özel yaşamına vakit ayırdı ve ticarete atılmayı seçti” diyen Yüzatlı, öyküyü şöyle anlatıyor:

Orta direğe Bahçelievler

“1930’ların sonunda, o yıllarda araziler satın alıp değerlendiren biri olan Hüseyin Avni Başargan Fikret Bey’i buluyor. ‘Burada bir İncirli Çiftliği var. Tek bir aileye ait. Biz bunu alalım. Ama  benim hem mali yapım hem vizyonum tek başıma yetmez, beraber geliştirelim, belli ki burada yeni bir ilçe yaratılacak’ diyor. Fikret Bey’in aklı buna yatıyor ve satın alıyorlar. Aslında, Ankara’daki  Bahçelievler gibi birer dönümlük araziler içinde tek katlı bahçeli evler yapmak üzere kurulan bir proje burası. Orta direk tabir edilen gruba yönelik. Adı buradan geliyor. İlçenin adı İncirli olacakmış böyle olmasa. Bir ilçenin doğuşuna, ilk kurulan bu nüve sebep oluyor.

Tayyare mi indireceksiniz?

Fikret Bey bu vizyonu sistematiğe koyuyor. O tarihte Atatürk’ün Türkiye’ye davet ettiği meşhur Fransız Şehir Plancısı Henri Prost’u da projeye davet ediyor Fikret Bey. Toplam 600-700 dönüm olan, ancak terklerden sonra 500 dönüm civarına inen bu arazide kendisine parselasyon yaptırıyor ve yolların geçmesini bu modern kafaya emanet ediyor. O da tıpkı Vatan Caddesi gibi Talatpaşa Bulvarı’nı yapıyor burada mesela. İlk açıldığında ‘Tayyare mi indireceksiniz?’ diye Fikret Bey ile alay ediyorlar. Fakat bugün, özellikle merkez ilçede ara sokaklar bile tıkanmaz. Karşılıklı araçlar park edilir. İyi bir plan geliyor yani Bahçelievler’e.”

90’larda aile kararı alarak gayrimenkul yönetim şirketi kurduklarını ve Ömür  Endüstri ve Turizm Yatırımları adlı şirketin başında kendisinin bulunduğunu ifade eden Feyyaz Yüzatlı’ya bugün ne kadar gayrimenkulleri kaldığını soruyorum. Yüzatlı, “Toplamına dair bilgim yok. Ancak 80 kadar kiracımız olduğunu söyleyebilirim. Eskisi kadar büyük olmasa da çeşitli arazilerimiz var” diyor.

‘Bizim için paha biçilmez’

“Peki ya bu arazilerin değeri ve toplam kira geliriniz?” diye soruyorum, yanıt şöyle oluyor: “İlk değerle büyük bir uçurum var tabii. Ama her yerde böyle olur. Geniş satış sonrası elimizde kalanları en iyi şekilde değerlendirdik. Fikret Bey rahmetli olduğunda Hayat Dergisi’nde ‘Arkasında şu kadar servet bıraktı’ diye bir haber çıkmıştı. Elimizden geldiğince değerini koruduğumuz inancındayım. Ama toplam değeri bilmiyorum. Hesaplamadık hiç. Çünkü amacımız satış değil. Amacımız bunları en iyi şekilde idare etmek. Zaten değerini bilmesek de anılardan ve gelişim şeklinden ötürü bizim için paha biçilmez.”

Arsaları değerlendirmeye açığız

Bakırköy, Bahçelievler ve Zeytinburnu bölgelerinde çeşitli büyüklüklerde arazileri olduğunu belirten Feyyaz Yüzatlı, E-5’e cepheli Yeni Londra Asfaltı’nda yer alan Ömür Plaza’nın en son yaptıkları  yatırım olduğunu söylüyor. 50 yıl hizmet veren Ömür Restoran’ın yerinde açılan ve “mahalle alışveriş merkezi” diye adlandırdığı, günlük alışverişe yönelik Ömür Plaza ile bölgeye Carrefoursa, Teknosa,  Burger King ve Starbucks gibi markaları getirdiklerini kaydeden Yüzatlı, “Şimdi bu bölge yapılan yeni yatırımlarla Maslak-Levent aksı gibi doldu. O nedenle biraz kuşkuyla yaklaşıyoruz” diyor.

Arazilerini değerlendirmek konusunda farklı şirketlerden ortaklık teklifleri aldıklarını da ileten Yüzatlı, şöyle konuşuyor: “Tabii ki daha büyük projeler de, ortaklıklar da olabilir. Fakat, biz tüm bu sahibi  olduğumuz gayrimenkullerin yönetim ve kiralamasını fiili olarak yapıyoruz bu aile şirketinde ve ben tek başıma yönetiyorum. Geniş bir kadromuz yok bununla ilgili. Eğer bu bölgede hakikaten daha uzun vadeli ve sağlıklı bir şekilde olursa bu yaptığımız işler, biraz daha ileride konjonktürün de düzelmesiyle başka bir yerde buna benzer bir proje yapmak aklımızda var. Bu dönemde biraz  temkinliyiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/elindeki-arazilerin-degerini-bilmiyor_81112.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!