Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Elveda Kocatepe

Diyanet İşleri Başkanlığı, artık Ankara'da ihtiyacı karşılamadığını düşündüğü Kocatepe Camisi'ne alternatif, 'VIP' hizmetinin de verileceği yeni bir cami için düğmeye bastı. Başkanlığın Eskişehir Yolu üzerindeki binasının hemen yanına yapılacak camide aynı anda 15 bin kişi namaz kılabilecek.

Hürriyet Gazetesi
Elveda Kocatepe

Diyanet İşleri Başkanlığı, artık Ankara’da ihtiyacı karşılamadığını düşündüğü Kocatepe Camisi’ne alternatif, 'VIP' hizmetinin de verileceği yeni bir cami için düğmeye bastı. Başkanlığın Eskişehir Yolu üzerindeki binasının hemen yanına yapılacak camide aynı anda 15 bin kişi namaz kılabilecek.

Camide, devlet protokolü 'VIP' standartlarında ağırlanacak. Protokol için özel abdest ve dinlenme yerleri olacak. Protokol, abdest ve dinlenme bölümlerinden özel asansör sistemiyle caminin içine geçebilecek. Önemli isimlerin cenazeleri için de kullanılacak.

Maliyeti 15 milyon dolar

Kubbe çapı 31 metre olan caminin '54x54' boyutlarında kapalı bir alanı olacak ve bu alanda 5 bin kişi namaz kılabilecek. Dini ve Sosyal Hizmet Vakfı tarafından yapılacak caminin temeli 16 Ekim’de atılacak. Dört Yıl içinde bitirilmesi planlanan caminin yaklaşık maliyeti 15 milyon doları bulacak.

Alt geçit sistemi

Kocatepe Camisi’nin aksine cemaate 4 bin araçlık otoparkıyla da hizmet verecek olan camide teknolojinin son örnekleri kullanılacak. Başkanlık binasıyla cami arasında protokolün kullanacağı bir alt geçit bulunacak. Diyanet İşleri Başkanı, konuklarıyla bu geçidi kullanarak camiye ulaşacak.

Kubbe aydınlatması

Camide, avize aydınlatması yerine kubbe aydınlatması sistemi kullanılacak; kubbeden gelen ışıkla iç aydınlatma sağlanacak. Modern ve klasik cami mimarisinin bir karışımı olacak olan camide tek şerefeli 4 minare bulunacak.

Büyük bir ihtiyacı karşılayacak

Projenin başındaki isim olan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Er, camiyle ilgili olarak, "Her şeyden önce yaklaşık bin kişilik başkanlık personelinin ibadet yeri ihtiyacı bu camiyle karşılanacak. Bugüne kadar personelimiz namazlarını spor salonunda kılıyordu. Yani Diyanet’in, başkanlık binasında bir mescidi ya da camisi yoktu. Öte yandan, TOBB karşımıza taşınıyor. Hemen arkamızda sağlık sitesi hızla tamamlanıyor. Yanımıza Tarım Bakanlığı ve Danıştay taşınacak. Ankara’nın hızla gelişen bir bölgesinde temelini atacağımız bu cami aynı zamanda Kocatepe’nin artık taşıyamadığı yükü de üstlenecek. Biliyorsunuz Kocatepe hem trafik hem de güvenlik açısından artık bazı sakıncalar doğuruyordu. Bu camimiz devletin Ankara’daki yeni protokol camisi de olacak" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elveda-kocatepe_63115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!