Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Emek Sineması’na Naklen Koruma

Bir süredir Emek Sineması’nın yıkılıp, yerine yapılacak bir alışveriş merkezinin en üst katına inşa edileceği iddiaları gündemde. AKM’nin yenilenme sürecine benzer bir dönem yaşayan Emek Sineması’nın akıbeti ne olacak? Önerilen yıkım ve yenileme süreci, çağdaş yenileme ve koruma ilkelerine ve ölçütlerine aykırı mıdır? Bu uygulamada kamu yararı var

Cumhuriyet Gazetesi
Emek Sineması’na Naklen Koruma

Kültür varlığı sayılan sinema salonu için öngörülen projeyle ilgili yürütmeyi durdurma kararının ardından Emek Sineması’na naklen koruma...

Bir süredir Emek Sineması’nın yıkılıp, yerine yapılacak bir alışveriş merkezinin en üst katına inşa edileceği iddiaları gündemde. AKM’nin yenilenme sürecine benzer bir dönem yaşayan Emek Sineması’nın akıbeti ne olacak? Önerilen yıkım ve yenileme süreci, çağdaş yenileme ve koruma ilkelerine ve ölçütlerine aykırı mıdır? Bu uygulamada kamu yararı var mıdır? Sorularımızı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Prof. Dr. Deniz İncedayı, 2. No’lu İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan ve projenin müellifi mimar Fatih Kesgün yanıtladı.

“2. grup korunması gerekli kültür varlıkları” arasında yer alan Beyoğlu’ndaki Emek Sineması aynı zamanda toplumun belleğinde anı değeri olan mekânlardan, tıpkı AKM gibi. Bu gibi kurumlara herhangi bir “işletme” gözüyle bakılması hem sivil inisiyatiflerin hem de pek çok duyarlı insanın tepkisini çekti. Onlarca eylem yapıldı.

Neden mi? Kasım ayından beri kapalı olan Emek için önce sinemanın bu şekliyle kullanılmasının ekonomik olmadığı, işletme giderlerini karşılayabilmek için yeni ticari birimler ve küçük cep sinemaları ilave etmek gerektiği söylendi. Ardından Emek Sineması’nı bu yapıların en üst katında yeniden inşa edilmesi yönünde Beyoğlu Belediyesi’nin sahipliğinde bir proje teklif edildi. Bu projeye göre sinema salonunun tüm yan duvarları ve tavanı numaralandırılarak sökülecek (!!!) ve yeni yerinde yani yapının en üst katında tekrar inşa edilecek...

(Emek Sineması’nın bulunduğu yapı adası ve çevresi 5366 sayılı yasa kapsamında Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 2006 yılında Yenileme Alanı olarak ilan edilmişti. Bu yapı adasındaki 33 parsel üzerinde farklı tarihlerde inşa edilmiş altı adet yapı bulunmakta. Proje tüm bu binaları kapsayacak biçimde 33 parselin bütününde hazırlandı.)

Mimarlar Odası, Emek Sineması için öngörülen bu projeyi onaylayan kurul kararına dava açtı.

Davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararından ardından Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Prof. Dr. Deniz İncedayı, 2. No’lu İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan ve projenin müellifi mimar Fatih Kesgün ile Emek Sineması üzerine konuşuyoruz.

Aklımızda pek çok soru var:

Önerilen yıkım ve yenileme süreci, çağdaş yenileme ve koruma ilkelerine ve ölçütlerine aykırı mıdır? Bu uygulamada kamu yararı var mıdır? Mimarlar Odası tarafından yapılan itirazların gerekçeleri nelerdir? Emek Sineması’na yapılacak müdahale yöntemleri için avan projede önerilen yöntem yerine başka çözüm yolları da üretilebilir miydi? Projenin akıbeti ne olacak?

Yerel yönetimlerin her geçen gün güçlenmesi yönünde politikaların benimsendiği, bu konuda çeşitli uygulamaların hayata geçirildiği bugünlerde Beyoğlu Belediyesi’nin projeyi sahiplenme konusunda nisan ayında NTV’deki bir programda “...Ben bu işin dışındayım, her şeyi Kurul bilir, sorumlu da onlardır...” tavrı da eleştirildi.

Edindiğimiz bilgiye göre, 5366 sayılı yasa ile ilan edilen yenileme alanlarına sadece ve sadece belediyeler proje teklif edebilmekte!

FATİH KESGÜN: ‘YIKILMADAN KORUNACAK’

Proje Emek Sineması’nı yıkacak bir proje değildir! Emek Sineması Salonu’nun nakil edilmesi ise sinemanın yaşatılması, kullanılarak korunması için bu tür bir uygulama kesinlikle gereklidir. Proje alanında özgün durumda olan kültür varlığı olarak tanımlı her duvar, her yapı yıkılmadan korunmaktadır. Alternatif olacak önerilerin bu bileşenleri doğru tanımlayarak üretilmesi gerektiğini düşünüyorum.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: restorasyon
http://www.yapi.com.tr/haberler/emek-sinemasina-naklen-koruma_81772.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!