Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Emekli ve İşçiler Örgütlenerek Ev Sahibi Oluyor

İnşaat sektöründe 1966 yılından itibaren faaliyet gösteren ancak gayrimenkul geliştirme konusunda uzmanlığı 1990'lı yıllara rastlayan Eston, sektörde bir 'ilk'i başlatarak 'talep örgütlenmesi' modeliyle ev satacak.

Sabah EMLAK
Emekli ve İşçiler Örgütlenerek Ev Sahibi Oluyor

nşaat sektöründe 1966 yılından itibaren faaliyet gösteren ancak gayrimenkul geliştirme konusunda uzmanlığı 1990'lı yıllara rastlayan Eston, sektörde bir 'ilk'i başlatarak 'talep örgütlenmesi' modeliyle ev satacak. 2005'te yaşanan canlılığın ardından 2006'da kredi faizlerinin yükselmesiyle yeniden 'bekle-gör' dönemine giren gayrimenkul sektöründe yeni modellere ihtiyaç olduğunu söyleyen Eston Yapı Genel Müdürü Salih Kuzu, kötümser olmadıklarını ancak orta sınıfa ev satabilmek için kooperatiflerle çalışmanın en iyi yol olduğunu vurguladı. Salih Kuzu, aylar önce karar verdikleri yeni modelle ilgili ilk somut gelişmeyi Sabah'a anlattı.

Hareketlenme başladı
Geçtiğimiz yıl elimizde 5 proje vardı; Derince, Kandilli ve Ardıçlı Göl Evleri'nin tamamı satıldı. Eston Şehir ve Eston Deniz projelerinde de bir sıkıntı yok. Son bir aydır biraz hareketlenme de var sektörde.

Orta vadede iyimserim
Konuttaki trendin orta ve uzun vadede yine yukarı doğru olduğunu düşünüyorum. Almaktan vazgeçme değil, bekleme dönemi var. Biz sakin karşılıyoruz. Zaten projelerimizin yüzde 80'den fazlasını sattık. Satışta TL'ye geçmiştik. Maliyet artışlarını, verimliliği artırarak karşılamaya çalışıyoruz. Alternatif malzemeler üzerinde çalışıyoruz.

Yakuplu pilot bölge
Kooperatiflerle ortaklaşa çalışma yolunda ilk projemiz hazır. Yakuplu bölgesinde Reşitpaşa Evleri projesi 860 konutluk. Eskiden anladığımız anlamda kooperatifçilik bitti artık Türkiye'de. Ancak başka bir şekle dönüşebilir. Ev alacaklar bir kooperatif bünyesinde örgütlenir. Bir yanda müteahhit firma olur, karşıda da bu örgüt. Talep hazır olunca pazarlama faaliyetlerine gerek kalmaz. Bu yolla fiyatı düşürebilirsiniz.

Orta sınıfa 850 konut
Toplam 850 konuttan oluşan Eston Reşitpaşa Evleri'nde dairelerin bir kısmını kendi şirketimiz çalışanları ve tedarikçilerin oluşturduğu bir gruba (kooperatife), 350 evi de Vakıfbank Emeklileri Derneği'nin oluşturduğu bir kooperatife devrettik. Sözleşmeler bizimle yapılıyor. Yakuplu bölgesindeki projede dairelerin birçoğu deniz görecek. Metrekare fiyatları 1000-1100 YTL olacak. 3 oda evler 140-160 bin YTL'ye satılacak. Bu bizim için bir deneme, satılmayan daire olursa bu iki örgütlenme dışındaki müşterilere satılacak. Bu daireler piyasaya göre yüzde 15 daha ucuz. Biz kâr marjımızdan fedakarlık ettik, evleri zaten hazır olan bir müşteriye satacağımız için pazarlama giderleri de düşüyor. Binalar 9-10 katlı. Bir katta 3-4 daire var. Kooperatif isterse inşaatları denetleyebiliyor. Müşteriyi 28 aya kadar Eston bünyesinde kredilendirebiliyoruz. Ayrıca Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) koşullarında kredilendirme de var. Sitede spor salonları, yüzme havuzu olacak. Sadece alışveriş üniteleri düşünülmedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emekli-ve-isciler-orgutlenerek-ev-sahibi-oluyor_49106.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!