Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eminönü-Alibeyköy Hattına Yerden Enerji

Raylı sistemler alanında faaliyet gösteren Alstom’un Türkiye Genel Müdürü Arban Çitak, Eminönü-Alibeyköy arasında inşa edilen 10.1 kilometrelik tramvay hattı hakkında bilgi verdi. Çitak, “Tramvayın enerjisi iki ray arasında bulunan raydan gelecek. Enerji sadece tramvayın geçtiği yerin altında olacak" dedi.

yapi.com.tr
Eminönü-Alibeyköy Hattına Yerden Enerji

Raylı sistemler sektöründe araçlar, sinyal sistemi, servis, bakım ve anahtar teslim projeler alanında faaliyet gösteren Alstom, Eminönü-Alibeyköy hattındaki 10.1 kilometrelik 14 istasyonulu tramvay hattında ilk denemelerini yaptı. Söz konusu hattın yerden beslemeli enerji sistemi ile çalıştığına dikkat çeken Alstom Türkiye Genel Müdürü Arban Çitak, “Eminönü-Alibeyköy hattı Türkiye’de ilk kez uygulanacak bir sistemle inşa ediliyor. Buradaki tramvay hattının enerjisi için elektrik direkleri döşenmiyor. Tramvay tren raylarının ortasından bulunan besleyici raydan enerjisini alacak. Kullanılan teknoloji sayesinde sadece tramvayın geçtiği anda tramvayın altında kalan kısımda elektrik olacak. Böylece diğer bölümlerden araç ya da yaya geçişi olduğu zamanlarda elektrik akımı olmayacak. Diğer bir güzel tarafı ise elektrik için tepede kablo olmayacak ve elektrik direkleri dikilmeyecek. Sistem daha az yer kaplandığı için kamulaştırma oranı azalacak. Ayrıca tarihi doku bozulmadan tramvayların geçişi sağlanmış olacak. Kullanılan sistem ile raylar yollar eşit seviyede olacak” diye konuştu.

Tramvay yerli olacak
Şu anda bu sistemi Fransa, Dubai, Ekvator, Katar ve Avustralya gibi ülkeler bulunduğunu kaydeden Arban Çitak, şunları söyledi: “Eminönü-Alibeyköy hattı 153 milyon Euro’ya ihale edildi. Bu bedel tüm hizmeti kapsıyor. Ancak bu sistemde dünyada ilk kez araçları Alstom vermeyecek. Tramvayları yerli bir tedarikçi sağlayacak.”

"Türkiye'de ciddi potansiyel var"
Hürriyet'te yer alan habere göre Türkiye’de şu anda 15 bin kilometre hat olduğunu söyleyen Arban Çitak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun 2 bin kilometresi hızlı tren hattı. Raylı sistemde toplam hedef ise 25 bin kilometreye ulaşmak. İstanbul’da ise çok ciddi potansiyel var. İstanbul’da tramvay dahil toplam hat uzunluğu 160 kilometre. İstanbul’un ihtiyacı ise 1000 kilometre. 2020 yılında ulaşılması beklenen uzunluk 400 kilometre. Bu yolda emin adımlarla çalışmalar sürüyor. 6 metro hattında eş zamanlı olarak çalışma devam ediyor. Türkiye çok ciddi bir potansiyele sahip. Bu potansiyelden dolayı Orta Doğu ve Afrika bölgesi Türkiye’ye 4 yıl önce bağlandı. Ayrıca İstanbul merkezi bir bölgede. Seyahat etmesi kolay. Bölge yaşanabilir ve cazip. Fransa’dan birine İstanbul’da çalışır mısın diye sorulunca itiraz etmeden kabul ediyor. Bunları çok önemli. 

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/eminonu-alibeykoy-hattina-yerden-enerji_171796.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!