Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emir Sultan’ın Restoresi İçin Yanındaki Okul Kaldırılacak

Bursa’nın simgelerinden biri olan tarihî Emir Sultan Külliyesi, kaybolan bölümleri ile restore edilerek turizme yeniden kazandırılacak. Külliyenin,

Zaman
Emir Sultan’ın Restoresi İçin Yanındaki Okul Kaldırılacak

ursa’nın simgelerinden biri olan tarihî Emir Sultan Külliyesi, kaybolan bölümleri ile restore edilerek turizme yeniden kazandırılacak.

Külliyenin, cami dışında kalan hamam ve şimdi üzerinde Üstün Üründül İlköğretim Okulu’nun bulunduğu bölümünün yeniden eski güzel günlerine kavuşturulması için çalışma başlatıldı. Üstün Üründül İlköğretim Okulu’nu kaldırmak için harekete geçen Bursa merkez Yıldırım Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Valiliği ile anlaşarak gerekli çalışmaları başlattı.

1391 yılında Bursa’ya gelerek Yıldırım Bayezıt’ın kızı Hundi Fatma Hatun ile evlenen Emir Sultan Hazretleri’nin eşi tarafından II. Murat devrinde yaptırılan külliye, etrafında görülen yapılaşma nedeniyle adeta kayboldu. Bursa’nın doğusunda Emir Sultan Mezarlığı yanında yer alan Emir Sultan Külliyesi’nin kuzey yönünde, yanlarında 2 oda bulunan 8 köşeli türbe, şadırvanlı avlu, tek kubbeli cami ve hamamı ile Bursa’nın en önemli tarihi ve turistik yerlerinden biriyken, ilgisizlik nedeniyle güzellikleri birer birer kayboldu. Külliye’yi yeniden eski şaşaalı günlerine döndürmek isteyen Yıldırım Belediyesi, ilk olarak Üstün Üründül İlköğretim Okulu’nu bulunduğu yerden kaldırarak, eskiden külliyeye ait olan araziyi altı otopak ve üstü yeşil alan park olacak şekilde dizayn edecek. Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Valiliği ile yapılan görüşmeler sonucunda Üstün Üründül İlköğretim Okulu’nun Emir Sultan Lisesi’nin üst tarafında yapılacak okula taşınması kararlaştırıldı.

Çalışmaların 1 yıl içerisinde bitirileceğini vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Yıldırım’daki tarihi değerlerin Bursa’ya kazındırılması konusunda çalışmaların devam edeceğini ifade etti. Keskin, tarihi yerler arasında renkli kaldırımlı turistik yaya yolu yapılacağını vurgularken, diğer çalışmaları da şöyle sıraladı: “Yıldırım’daki tarihi evlerin rölevelerini çıkartacağız. Bunların onarımlarını yapacağız. Balabenbey Kalesi’nin kazıları yapılıyor şu anda. Bittiğinde orasının da onarımı yapılacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/emir-sultanin-restoresi-icin-yanindaki-okul-kaldirilacak_24144.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!