Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlak Operasyonu

Tapu harçlarında büyük kaçak belirlendi. İstanbul Defterdarı Kadir Boy, '22 Nisan'dan itibaren düğmeye bastık. Düşük değer gösteren yanacak' dedi.

Akşamb>Tapu harçlarında büyük kaçak belirlendi. İstanbul Defterdarı Kadir Boy, '22 Nisan'dan itibaren düğmeye bastık. Düşük değer gösteren yanacak' dedi. Değeri 250 milyarın üstünde olan lüks konutlar incelemede.

İstanbul Defterdarlığı kayıtdışıyla mücadelede yeni bir operasyona hazırlanıyor. İstanbul Defterdarı Kadir Boy, tapu harçlarında yaşanan büyük kayıp ve kaçağı tespit ettiklerini, nispeti düşük diye küçümsenen tapu harçlarının bundan sonraki dönemde gerçek oranda ödenmesi için çalışmalara başladıklarını söyledi. Kadir Boy iki koldan yapacakları operasyonu AKŞAM'a anlattı. Tapu harçlarının çok düşük ödendiğini ve tapu işlem değerlerinin çok düşük gösterildiğini belirten Boy, 'Biz Vergi Barışı'nın bittiği

21 Nisan'ın ertesi gününden itibaren daha yoğun bir şekilde masaya yatırmak üzere tapu harçlarının normal değer üzerinden gösterilmesini, rayice yakın gösterilmesini hedefledik, düğmeye bastık' dedi.

Lüks semtlerde kaçak çok

Bu operasyonun geçmiş yıllara dönük olmayacağının altını çizen İstanbul Defterdarı Boy, şunları söyledi: '22 Nisan'da Vergi Barışı'ndan sonraki dönem olarak düğmeye bastık. Şu an çalışmalar bitti. İstanbul'un lüks ve mutena yerleri, Ulus, Etiler, Tarabya sırtları, Sarıyer sırtları, Boğaz kıyısı gibi yerlerde bazı ultra lüks binalar, konutlar villalar, yalılar var. Biz buralarda daha fazla tapu harcı kaçağı olacağı düşüncesiyle bir plan yaptık. Bunu test ettik. Hakikaten bu lüks yerlerde, tapu harçlarına mesnet, tapu işlem değerleri çok düşük gösterilmiş.'

Kaçakla iki koldan mücadele

İnşaat firmalarının faturaları ile tapu işlem değerleri arasında önemli farklar olduğunu vurgulayan Defterdar Boy, harç kaçağı operasyonunun iki koldan yapılacağını, birincisi lüks inşaat firmalarının faturaları ile tapu değerlerinin karşılaştırılacağını, ikincisi bir komisyon aracılığıyla İstanbul'un lüks gayrimenkul haritası çıkarılacağını açıkladı.

Boy, şöyle devam etti:

'Bu bölgelerde lüks konutlar yapan müteahhit firmalar ve inşaat şirketlerinin fatura değerleri ile tapuda işlem gören değerler arasında büyük farklılıklar, adeta uçurum var. Örneğin 'x' yerdeki lüks konutun fatura değeri 500 milyar ama tapu işlem değeri 50-80 milyar lira arasında gösterilmiş. Hiç araştırmaya gerek bile yok. Lüks inşaat firması yapan şirketlerin faturaları ile tapu dairesindeki kayıtlar taranacak ve karşılaştırılacak. Biz baktık, ortaya büyük oranda harç kaçağı çıkıyor. Bu nedenle önceliği bunlara verdik.'

Soyak Siteleri, Ayışığı Evleri, Ardıç Villaları, Ulus Palmiye, Boğaziçi Köy Evleri v.s gibi yüksek değerde yerleri yapan nadide şirketlerin kestiği fatura değerini ilk etapta doğru kabul ediyoruz. Ve tapuda da bu değerde mi işlem görmüş bakıyoruz. İlk baktıklarımız tapuda işlem değerinin maalesef düşük gösterildiği. Bu incelemeyi yaygınlaştıracağız. İlk etapta fatura değerini doğru kabul ediyoruz. Daha sonra fatura değerleri de kontrol edilecek.

İstanbul'un çok lüks semtlerinde öncelikli olarak ultra lüks villaları, daireleri masaya yatırıyoruz Ulus, Tarabya, Etiler, Sarıyer sırtları, ünlü caddelerdeki meskenler, işyerlerinin satışında tapu harcının normal rayiç değerlerinden gösterilmesine yönelik bir harita çıkarıyoruz. Bu haritada örnek olarak Ulus semtinin her tarafında gayri menkul fiyatları aynı değil. Bu bölgeleri kendi içlerinde de haritalara ayıracağız. Ve bu şekilde İstanbul'un bu lüks gayri menkullerinin el değiştirmesinde rayiç nedir öğreneceğiz.

Geçmiş defterleri karıştırmıyoruz

Vergi Barışı'yla beklenenin üzerinde tahsilat yaptık. Bu ortamda geçmiş defterleri karıştırmanın bir gereği yok. 22 Nisan'dan itibaren yapılan alım-satımlarda yeni değerlemelere göre tapu harcı alacağız. Belki bu yılın ocak ayına kadar geri gidebiliriz. Bundan sonraki dönemde bütçede hedeflenen tapu harcının 10 misli gelir elde etmeyi planlıyoruz. Bu operasyonda alt limit 250 milyar liradan başlayan gayri menkuller olacak. Aslında 1 trilyonluk gayri menkul alım-satımı yapan kişilerin ekonomik gücü yüksek. Yüzde1.5'lik bir tapu harcının bu kesimleri rahatsız edeceği düşünülemez. Belki haberleri bile yok. Böyle gelmiş, böyle gidiyor. Bundan sonra 250 milyar lira üzerindeki gayri menkul alıp satanlar lütfen bunu gerçeğe yakın bir değerden tapuda göstersinler. Tapu harçlarını doğru rakamdan ödesinler.

Rayiçler nasıl belirlenecek

Herkesin kabul edebileceği bir rayiç değer belirlemesi yapıyoruz. Objektif kriterler esas alınacak.

1) Emlak Komisyoncuları Odası'nın değeri

2) Lüks bölgelerde yer alan kamuya ait gayri menkullerin değerleri

3) Büyükşehir ve mahalle belediyelerinin değerleri

4) Emlak ve istimlak daire başkanlarının değerleri

5) Sanayi ve Ticaret Odası'nın bilirkişilerinin değerleri

Bu 5 öğe birleştirilerek lüks bölgelerdeki gayri menkullerin değerleri yeniden belirleniyor. Harita bu şekilde oluşturuluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-operasyonu_4220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!